Privatizace nemocnic zavání korupcí, tvrdí Rath

Domácí
4. 5. 2007 16:03
Ilustrační foto - stínový ministr zdravotnictví David Rath
Ilustrační foto - stínový ministr zdravotnictví David Rath

Ilustrační foto - stínový ministr zdravotnictví David Rath

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) považuje privatizaci středočeských nemocnic za neprůhlednou. Možná jí podle něj provázely úplatky. Opětovně na tiskové konferenci společně s předsedou středočeských sociálních demokratů Richardem Dolejšem vyzvali středočeského hejtmana Petra Bendla, aby prodej nemocnic zastavil. S tím ale Bendl nepočítá a tvrdí, že privatizace je transparentní.

Krajští zastupitelé budou o prodeji deseti menších nemocnic právnickým subjektům, které vybrala odborná komise, rozhodovat ve středu 9. května. Ve stejný den se podle Dolejše mají před úřadem sejít i nespokojení Středočeši, kteří zde chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s privatizací.

"Tato privatizace skutečně zavání korupcí, protože nemocnice mají být přiřčeny společnostem, které jsou velmi pochybné, některé dokonce vznikly den před podáním přihlášky, navíc je mají získat zájemci, kteří nabídli poloviční sumu, než je odhadovaná účetní hodnota nemocnic," řekl Rath.

Bendl Rathovo nařčení odmítá

"Proces privatizace byl naopak naprosto průhledný a měl jasně stanovené podmínky, o vybraných zájemcích nerozhodovali jen zástupci kraje, ale i ředitelé oblastních nemocnic, odborníci z řad pojišťoven nebo odboráři," řekl Bendl.

Podle něj nebyla hlavním kritériem pro posuzování komisí cena. "Ta tvořila v rozhodování jen třicet procent, stejnou váhu měla garance zachování rozsahu a kvality péče," dodal. Komise braly v potaz i výši investice do dalšího rozvoje nemocnice, garanci zachování pracovních míst pro personál a to, zda projekt nového vlastníka neodporuje středočeské koncepci zdravotnictví.

Podle Ratha by ale měly být nemocnice bezúplatně převedeny na města, která o jejich provozování projevila zájem. Pokud by přece jen kraj trval na prodeji soukromým společnostem, měly by být nemocnice prodávány postupně, a to nejvyšší nabídce, která přijde, minimálně za částku odhadované účetní hodnoty a s garancí zdravotní péče minimálně na deset let. Navíc by kraj měl mít předkupní právo na koupi nemocnice v případě, že by nový vlastník chtěl nemocnici hned po koupi prodat.

Výše nabídek vybraných zájemců se zdá sociálním demokratům velmi nízká a kraj obviňují, že daňové poplatníky případným prodejem okrade o více než půl miliardy korun.

Skutečná cena nemocnic je podle Ratha mnohem vyšší

"Nemocnice měly být prodány minimálně za jejich současnou účetní hodnotu, která je 1,2 miliardy korun, kraj je přitom chce prodat za necelých 500 milionů," upozornil Dolejš s tím, že může doložit konkrétní případ zájemce, který v případě Ústavu onkologie a pneumologie Na Pleši nabídl 114 milionů korun, přičemž kraj vybral zájemce, který nabídl jen 45 milionů korun a může ihned po koupi zařízení prodat.

Podle Bendla je však složité určit tržní cenu zdravotnického zařízení, která se s účetní hodnotou budov nedá srovnávat. Kupci se totiž musí zavázat, že do zařízení budou v budoucnu investovat a zachovají v něm zdravotní péči minimálně po dobu pěti let, zařízení, která mají uzavřené smlouvy se státem dokonce po dobu deseti let.

Zastupitelé za ČSSD podle Dolejše na mimořádném zasedání zastupitelstva prodej nemocnic rozhodně nepodpoří. Jelikož však mají vládnoucí koaliční strany v zastupitelstvu většinu, nemají moc šancí na to, aby plány kraje zhatili. "Budeme proto navrhovat zrušení prodeje a bezúplatný převod nemocnic na města," řekl Dolejš.

Prodej deseti zdravotnických zařízení za 466 milionů korun, které v současnosti spadají pod pět velkých nemocnic, akciových společností kraje, konkrétním zájemcům schválili začátkem dubna radní. Pokud jej zastupitelé schválí, musí noví majitelé zaplatit peníze akciovým společnostem do 90 dnů, nemocnice či léčebna s veškerým vybavením na ně bude převedena až poté, co sumu uhradí. 

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ