Hned na dvou místech v sobotu protestovali demonstranti za konec rasismu a uklidnění situace na problematickém litvínovském sídlišti Janov. V Praze na Těšnově se sešly stovky příznivců antifašistických hnutí, centrum Litvínova zase hostilo sraz pravicových radikálů a obyvatel janovského sídliště.
Byla to odpověď na sílící podporu neonacismu v Česku. Téměř měsíc poté, co se pravicoví radikálové v Janově krvavě střetli s policejními těžkooděnci, uspořádala levicová Antifašistická akce shromáždění na pražském Těšnově.
ČTĚTE TAKÉ: Po střetech v Litvínově zůstalo čtrnáct zraněných
Na demonstraci pod heslem Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení, za důstojný život pro všechny dorazilo nakonec na pět stovek příznivců antifašistických hnutí. V úvodních proslovech obvinili vládu, že nezvládla zklidnit situaci na problematickém litvínovském sídlišti.
ČTĚTE TAKÉ: Litvínov vyhlásil v Janově nulovou toleranci
"Nehrajme si na to, že za všechno může jakási nepřizpůsobivá menšina. Známe jen jednu takovou, její členové ale rozhodně nežijí v ghettech. Je to vládní kabinet," zaznělo například v redakční řeči anarchistického časopisu A kontra.
Podporu antifaštům vyjádřili i zástupci z romské, židovské a somálské komunity, osobnosti ze showbyznysu zastupovala zpěvačka Monika Načeva. "Sympatizujeme s vámi a vašimi myšlenkami. Chceme vám také poděkovat za účinnou pomoc z předchozího roku," řekl předseda Židovské liberální unie František Fendrych a vzpomněl tak na události z konce loňského roku.
Pravicoví radikálové podle něj tehdy chtěli v den výročí takzvané křišťálové noci zneuctít památku desítek zemřelých Židů. I díky antifašistům se jim to však nepodařilo.
Ke střetu nedošlo
Po proslovech se antifašisté vydali na pochod přes nedaleké centrum města na náměstí Jana Palacha, kde akci měli rozpustit.
"Pochod je řádně nahlášen, oznámeno bylo dvě stě účastníků," řekl zástupce právního oddělení magistrátu Pavel Štefaňák.
Dodal, že se už sešla policie s organizátory akce kvůli zajištění její bezpečnosti. Podle informací organizátorů přesto policisté zabránili střetu s neonacisty v pražských ulicích a několik desítek jich zadrželi. Hlídky v ulicích zůstanou i po skončení akce antifašistů.
Levicoví radikálové, kteří dorazili s červenočernými vlajkami a často se zakrytými obličeji, chtějí reagovat zejména na nedávné události v litvínovském Janově, kde shromáždění pravicových radikálů vyvolalo nepokoje.
Extremisté pochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet s policií, vyžádala si zraněné na obou stranách. Pochodu se zúčastnilo 600 až 700 radikálů. Doplnilo je mnoho místních obyvatel, kteří se netajili svou averzí vůči Romům.
AFA v pozvánce na svou demonstraci hovoří o nárůstu "neonacistických aktivit". V jejím prohlášení k demonstraci stojí, že cílem shromáždění není vyvolávání střetů, ale "důstojná prezentace našich postojů a odporu k násilí, páchaného příslušníky krajní pravice".
ČTĚTE TAKÉ: Bitva o Janov očima policie, radikálů a přihlížejících
Téměř sto pravicových radikálů a lidí nespokojených se situací v litvínovském sídlišti Janov, kde žije mnoho nepřizpůsobivých lidí, zejména Romů, se odpoledne sešlo v Zámeckém parku nedaleko centra Litvínova. Na ohlášenou akci dohlížejí policisté, zatím je klid. Demonstraci "proti rasismu a za řešení situace na sídlišti Janov" ohlásila pravděpodobně příznivkyně extremistických hnutí z Mostu.
Po ukončení demonstrace by se její účastníci měli přesunout do Janova ke kruhovému objezdu, kde chtějí zapálit svíčky jako vzpomínku na pochod organizovaný krajně pravicovou Dělnickou stranou 17. listopadu. Skončil bitvou s policií a zraněnými na obou stranách.
Foto: Tomáš Nosil