Jak si z veřejného rozpočtu zařídit sebeprezentaci? Stačí být starostou a založit si radniční listy. Podle sdružení Oživení, které zkoumalo na 500 výtisků radničních novin, jsou tato periodika silně cenzurována a jen zřídkakdy zveřejňují názory občanů či politické opozice. Placena jsou přitom z veřejných peněz. Do Poslanecké sněmovny proto směřuje zákon, který by pro radniční noviny stanovil podobná pravidla jako pro veřejnoprávní média.
"Šlo by o změnu zákona o obcích, kde by byla blíže specifikována informovanost občanů a odkaz na tiskový zákon," uvedla Lenka Petráková ze sdružení Oživení. Pokud by radnice objektivitu porušila, hrozila by jí až dvousettisícová pokuta. Zákon by do sněmovny měli předložit zelení, návrh je již hotov. "Jako největší minus vidím to, že část poslanců je přímo navázaná na radnice a poslanecké návrhy vláda často odmítá jako nesystémové nebo s tím, že něco podobného chystá sama. Můj hrubý odhad je 60 procent, že návrh neprojde," míní Helena Svatošová z neziskové organizace Iuridicum Remedium, která se na projektu podílela.
Podle průzkumu jsou názorům odlišným od postoje stran či koalic věnována v průměru jen asi tři procenta plochy radničních novin. Celkové náklady na jejich vydávání přitom v ČR dosahují asi 400 milionů korun, což je více, než kolik strany vydají na reklamní kampaně. A lidé, kteří právě vedou městský úřad či magistrát, se jimi zviditelňují. "Místní noviny nejsou objektivní a ani takové být nechtějí. Nemáme takřka šanci prosadit náš názor," uvedl Luboš Matek, opoziční zastupitel v Roudnici nad Labem. Kvůli neshodám se soudí s redakční radou tamních novin.
Podle indexu různosti názorů, který sdružení vytvořilo pro srovnání, mají radniční noviny v Roudnici nad Labem jen sedm procent objektivity. Lenka Petráková se domnívá, že radnice by v nejlepším případě vůbec neměly vystupovat v roli vydavatelů. „Ono je to něco, jako kdyby se radnice rozhodla, že třeba postaví kanalizaci jen pro voliče své strany,“ komentuje Helena Svatošová.
Nespokojenost je znát i v Praze 1. "Noviny fungují spíš jako reklamní materiál vedení radnice. Na titulní stránce i uvnitř se pravidelně objevuje starosta, mluví se tu většinou jen o úspěších a diskuse nad problémy téměř neexistuje. Přestože jsou velice atraktivní pro inzerenty, mají navíc z pokladny městské části získat ročně dotaci ve výši milion devět set tisíc korun," uvedl opoziční zastupitel Filip Pospíšil.
V desetičlenné redakční radě tu zasedá starosta, všichni čtyři jeho zástupci, ale ani jeden člen opozice. V Roudnici v radě sedí například místostarostka a zaměstnanci úřadu.
Co se týče objektivity, nejvíce se podle indexu daří vytvářet radniční noviny v Rychnově u Jablonce nad Nisou. List získal 44 procent. Podle sdružení je to díky otevřené diskusi o stavbě větrných elektráren. "Je třeba si uvědomit, že i suchá zpráva například o rekonstrukci náměstí mluví o politickém rozhodnutí na místní úrovni a i k němu má veřejnost právo na alternativní informace," uvedl Oldřich Kužílek ze společnosti Otevřete.cz.
Foto: Robert Zlatohlávek