Za mýtné platili loni nejvíce tuzemští autodopravci. Státu převedli téměř tři a půl miliardy korun. Vyplývá to z čerstvých údajů, které zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic. Za mýto v roce 2007 vybralo přesně 5 565 277 630 korun. A kamiony ze silnic nezmizely.
"Je to důkazem toho, že snahy státu o omezení kamionové dopravy mýto nesplnilo. Jde jen o další formu zdanění, kterou museli dopravci promítnout do svých cen, a brzy se ukáže i na vyšší ceně zboží, což zaplatí zákazník," uvedl Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia.
I ministerstvo dopravy připouští, že zboží se stále nepřekládá na železnici ani na lodě. "Nemáme signály o tom, že by docházelo k větším přesunům na jiné způsoby dopravy. Přestože se snažíme ostatní dopravu zrovnoprávnit, pro zákazníky je bohužel pomalá. Každý chce v supermarktetu čerstvé zboží, ale k žádnému nevede železniční vlečka," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.
Podle odhadů společnosti Kapsch bude i navzdory mýtnému podíl kamionové dopravy růst. Do roku 2025 to má být skok až o 10 procent. "Na kratší vzdálenosti se i po zavedení mýta vyplatí provozovat kamionovou dopravu," řekl mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník.
Podobně jako čeští dopravci si mohou stěžovat Slováci. Ti na českých silnicích utratili asi 800 milionů korun.
Nejvíce zaplatili dopravci na dálnicích, a to jedenaosmdesát procent z celkové částky. Z dálnic byla nejvíce vytížená D1, na níž kamiony projely čtyřicet procent všech peněz, druhou nejvytíženější byla D5 z Prahy na Plzeň.
Z rychlostních silnic jezdila nejčastěji nákladní auta po R 35 z Liberce do Olomouce a Lipníku nad Bečvou, kde podíl na celkové částce mýta lehce přesáhl čtyři procenta. „Tento nepoměr ukazuje, jak výrazně klesá intenzita jízd těžkých kamionů mimo dálnice," řekla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které mýtný systém provozuje.
Dnem, kdy se vybralo vloni nejvíce mýta, je 28. listopad. Dopravcům tehdy Kapsch naměřil k zaplacení více než 22 a půl milionu korun. Od zavedení mýta je v oběhu 273 tisíc palubních jednotek, zhruba devět tisíc jich mají auta, která mýto platit nemusejí, například vozy údržby nebo záchranného systému.
Elektronický mýtný systém v ČR funguje rok a mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Mýtné od letošního ledna platí kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Od ledna 2009 se povinnost platit mýtné rozšíří i na malé nákladní vozy od 3,5 tuny.
Foto: Jan Schejbal