Sály jsou zavřené, ale na ples Češi mohou. Přes počítač

Domácí
18. 3. 2021 09:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Češi plesy milují, o čemž svědčí tisíce tancovaček, které se každoročně konají během zimní sezony. Plesy pořádají města, školy, hasiči, myslivci nebo zahrádkáři. Jenže letos jsou kvůli koronaviru sály zavřené. I tak si Češi budou moci zatancovat - v sobotu 27. března na 1. Českém online plesu.

Kulturní a sportovní akce se po celé České republice kvůli covid-19 hromadně ruší nebo přesouvají na vzdálenější termíny. Organizátoři 1. Českého online plesu se však rozhodli, že budou proti této nepříjemné situaci bojovat tím, že umožní lidem bavit se spolu i v této nelehké době, a vytvořili jedinečný koncept, který nemá v republice obdoby. Budou však muset dodržet spoustu opatření, aby mohli vyhovět všem vládním nařízením.

"Na tomto plese zůstanou jeho účastníci sice doma, ale to neznamená, že se budou pouze koukat na televizi nebo monitor svého počítače. Ples bude interaktivní. Lidé si budou sedat k virtuálním stolečkům, kde se budou moci s ostatními účastníky vidět a navzájem konverzovat. Když budou chtít, přesednou si jinam. Celou dobu přitom budou poslouchat živou kapelu a mohou si dokonce říct o písničku na přání. Samozřejmostí je předtančení a další doprovodný program," říkají manželé Hochmanovi, organizátoři 1. Českého online plesu.

Bude i tombola

Na žádném pořádném plese nesmí chybět ani tombola, která patří k tradičnímu zpestření každé tancovačky se živou hudbou. Velmi oblíbené jsou proto například myslivecké bály, kde je možné vyhrát třeba divočáka.

Nejinak tomu bude i na 1. Českém online plesu, kde si bude možné - rovněž online - zakoupit lístek do tomboly, která bude přímo na plese v reálném čase slosována. Rovná polovina z vybrané částky bude zaslána dobročinné organizaci Zdravotní klaun o.p.s., která společně se zdravotním personálem po celé zemi aktuálně pomáhá v první linii.

Zdravotní klaun se v nemocnicích věnuje malým dětem a stejně tak i seniorům v domovech důchodců. V těchto nelehkých časech pomáhá udržet dobrou náladu právě také zdravotníkům. Vstupenky na ples je možné pořídit na stránkách www.onlineples.cz. "Prodej je spuštěn," potvrdili manželé Hochmanovi a připomněli, že na webových stránkách je též možno dočíst se bližší informace, jak to na takové netradiční akci bude vypadat.

"Líbí se mi, že organizátoři přistupují k omezeným možnostem kulturního dění v Čechách kreativně. Myšlenka vidět se s přáteli na netradiční akci, bavit se, a přitom zůstat doma - když to jinak nejde - se mi líbí," říká Marie Líšková, která se na ples už moc těší.

Zábava aristokracie

Plesy bývaly původně zábavou aristokracie, ale postupem zlidověly a rozšířily se do všech vrstev společnosti. Zimní období, kdy se bály už v 15. a 16. století konaly, také nebyly vybrané náhodou. Na jaře byly svatby, v létě se cestovalo a na podzim se šlechta bavila na honech. Průkopníky plesů byli šlechtici a šlechtičny na španělském a zejména francouzském dvoře.

První aristokratický ples v českých zemích se konal na podzim 1791, kdy se Leopold II. nechal v katedrále svatého Víta korunovat českým králem. Následoval ohromný plesový rej - nejen pro panstvo, ale i pro obyčejný lid, pro celou Prahu.

"Byl dvorský ples, přísná však dvorská etiketa dnes nevládla. Z vůle nového panovníka. Nebylo ani určitého předpisu týkajícího se obleků. Zlatolesklé uniformy gardových i jiných důstojníků třpytily se a odrážely živými barvami od kněžských sutan i tmavých fraků a kabátů občanských," napsal Alois Jirásek ve slavném románu F. L. Věk. Po svém vlastním plese toužili pochopitelně i čeští vlastenci. Dočkali se v únoru 1840 v pražském Konviktském sále. Mezi návštěvníky tehdy byl také Karel Hynek Mácha.

Autor: Pavel BarochFoto: , deposithphotos/Bernard-Verougstraete

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ