Senátní podvýbor pro lidská práva chce prověřit postup policie při zadržení někdejší nejbližší spolupracovnice Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, jak jej popsala v dopise předsedovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL) její dcera Nikola. Čunek už požádal olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, aby mohl spolu s dalším členem Janu Nagyovou navštívit ve vazbě a informace si u ní ověřit. Vyjádření policejního prezidia zatím není k dispozici.
"Je potřeba se podívat na zacházení, jestli opravdu jí (Nagyové) nedovolili spát, jestli opravdu se nemohla převléct, nedostala základní hygienické potřeby, to musíme konzultovat s ní. U toho dcera nebyla," řekl ve čtvrtek Čunek, který předpokládá, že státní zástupce by mohl o návštěvě rozhodnout zhruba do deseti dnů.
Dcera Nikola v dopise, který exkluzivně zveřejnil on-line deník TÝDEN.CZ, označuje postup policie za neadekvátní, arogantní uplatnění moci, které mělo za cíl její matku ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost. Stěžuje si na způsob domovní prohlídky a chování policistů při ní, na to, že Jana Nagyová mohla spát během dvou dnů v cele předběžného zadržení prý jen tři hodiny, i na to, že se nemohla umýt, vyčistit si zuby nebo se převléci.
"Pokud se zjistí, že je to pravda, tak je to dramatické proto, že vše bylo pod dozorem vrchního státního zastupitelství. Tedy ti, kteří mají dbát na dodržování zákona, byli benevolentní k jeho nedodržování," soudí Čunek. "Když si policie dovolí v tak známém a sledovaném případu porušovat základní lidská práva zadržených, z pohledu zákona nevinných lidí, jak se asi chová k zadrženým, kteří jsou pro společnost bezejmenní?" tázal se senátor.
V případě, že by se informace potvrdily, výbor by chtěl podle Čunka záležitost prodebatovat s policejním ředitelem Martinem Červíčkem a chtěl by působit jako supervize nad prověřováním. Mohl by prý případně navrhnout i změny v příslušném zákonu.
Informace Nikoly Nagyové se netýkají pozdější vazby, na což poukazuje v tiskové zprávě také vazební věznice v Ostravě.
Nagyová je ve vazbě kvůli případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. V jiné kauze nechala podle žalobců nezákonně sledovat prostřednictvím Vojenského zpravodajství Nečasovu manželku Radku a dva pracovníky Úřadu vlády ČR.