Desítkám Romů, kteří bydlí v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze, hrozí vystěhování. Stavební úřad prověřuje, zda technický stav osmi bytových domů neohrožuje zdraví a životy nájemníků. Obyvatelé jsou od minulého týdne bez vody. Domy nechtějí opustit, zhruba 30 jich přišlo protestovat na Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde jednali s místostarostou Tomášem Kuřcem.
V domech žije asi 200 lidí. Budovy patří firmě Domy Přednádraží podnikatele Oldřicha Roztočila, který je koupil před dvěma lety a chtěl postupně opravit. Zjistil však, že to nejde kvůli porouchané kanalizaci. "Sklepy kvůli tomu jsou zatopené. Splašky se záchodů tlačí až do prvního patra," řekl Roztočil.
Kvůli hygienickým nedostatkům byla v ghettu před rokem epidemie žloutenky. Kanalizaci nikdo neopravoval, protože nebylo jasné, komu vlastně patří. Podle Roztočila je vlastníkem město. Mluvčí magistrátu Michal Bayer uvedl, že kanalizaci v oblasti vlastní tři subjekty: město Ostrava, Ostravské opravny a strojírny a společnost Domy Přednádraží.
Opatření k odstranění závad na kanalizaci určí podle Bayera vlastníkům odbor ochrany životního prostředí magistrátu, který s vlastníky zahájil koncem června správní řízení. Zda odbor vydá rozhodnutí do zákonem stanovených 90 dnů, ale není jasné. "Jedno ze správních řízení (se společností Ostravské opravny a strojírny) bylo přerušeno, neboť společnost podala určovací žalobu," uvedl Bayer.
Společnost Ostravské vodárny a kanalizace navíc minulý týden v ghettu kvůli nezaplacené faktuře odpojila vodu. Roztočil řekl, že vodárny už déle se zaplacením nepočkaly. Jemu zase dluží část nájemníků. Voda však neteče nikomu z obyvatel ghetta, a to bez rozdílu, zda dluhy mají, nebo ne. Majitel jim zajistil zásobování cisternou.
Mluvčí obvodu Pondělíčková řekla, že radnice řeší problémy individuálně s jednotlivými rodinami a snaží se jim sehnat náhradní bydlení v ubytovnách. "Ze 44 rodin, které tam bydlí, jsou v 36 rodinách děti. Celkem 15 rodin už podepsalo smlouvy, přestěhují se do nové ubytovny v Cihelní ulici," řekla Pondělíčková.
Podle Roztočila však řada lidí stěhování odmítá a byty nechtějí vyklidit, i když jim skončily nájemní smlouvy. "Chci, ať se vystěhují neplatiči. Podal jsem trestní oznámení na policii," řekl podnikatel.
Policejní mluvčí Gabriela Holčáková potvrdila, že se policie touto věcí zabývá. "Přijali jsme oznámení a shromažďujeme informace, abychom mohli rozhodnout, zda došlo k protiprávnímu jednání," řekla Holčáková.
V ghettu bylo ještě loni devět domů, jeden nechal obvod zbourat. "Jeho stav dlouhodobě nebyl dobrý. Devět rodin jsme přemístili do bytů, které patří obvodu," řekla Pondělíčková.