Nejoblíbenějším učitelem je "Chuck Norris" ze zlínského gymnázia

Domácí
23. 3. 2012 17:21
bez popisku 404554
bez popisku 404554

Nejoblíbenějším učitelem Česka se v Praze stal Michal Mikláš z Gymnázia ve Zlíně. Zvítězil v anketní soutěži Zlatý Ámos 2012. Učitel informatiky, kterého jeho žáci kvůli společným historkám označují za školního "Chucka Norrise", si získal i dětskou porotu a vysloužil si také titul Dětský Ámos 2012.

"Baví mě to, snažím se do toho vkládat humor, takže myslím, že jeden z důvodů, proč mě studenti zvolili, je humor. U nás na gymnáziu jsem vytvořil dva nové semináře z informatiky a počítačové grafiky a snažím se studenty naučit věci, které mohou prakticky použít," řekl novinářům Mikláš.

Ke kantořině se nejoblíbenější učitel roku dostal až poté, co vyzkoušel jiná zaměstnání, třeba i v komerční sféře. "Ale čím dál více mě táhlo to, že jsem schopen lidem různých věkových skupin vysvětlit, jak s počítačem pracovat," řekl. Miklášovi žáci pak oceňují, že dokáže spojit kvalitní výuku se zábavou. "V kruzích žáků a absolventů naší školy je asi takovým pojmem jako Chuck Norris. Jenom Michal Mikláš umí psát binárním kódem s dvojkou. Jenom Michal Mikláš odpoví na telefonní hovor předtím, než ho přijme," uvedli studenti Gymnázia ve Zlíně v nominaci svého oblíbeného učitele.

"Nevím, jestli to pomůže prestiži učitelů, ale minimálně to nic nezkazí a je to pozitivní příjemná věc pro spousty dětí," komentoval Mikláš finále soutěže Zlatý Ámos v pražském hotelu Olšanka, na které soutěžící učitele tradičně doprovodily desítky jejich studentů.

Právě školství je v posledních dnech v hledáčku médií i politiků. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ve středu ohlásil odchod z vlády, údajně kvůli nesouhlasu s chystanými úsporami ve svém úřadu. Za poslední čtyři roky se tak ve vedení ministerstva vystřídá už čtvrtý ministr.

"Určitě jsou věci v politice, které měly negativní dopad, jako když člověk vidí, že se budou propouštět učitelé, že se jim berou peníze," poznamenal Mikláš. Podle dalšího z finalistů soutěže Tomáše Zehoře z pražských Lysolají není pro učitele lehké udělat si objektivní obrázek o tom, co se ve vedení jejich resortu děje.

"Před časem byl velký boom s rámcovým vzdělávacím programem a školy začaly na tom velmi intenzivně pracovat, teď se zase mluví o tom, že se to zruší, že to bude jinak. Školství je ale běh na dlouhou trať a každá taková prudká radikální změna nebývá ku prospěchu," míní učitel.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ