O odklad školy žádají častěji rodiče chlapců
03.06.2009 06:00 Původní zpráva
Básnička, zavazování tkaniček a celková vyspělost dítěte. Tak posuzují základní školy budoucí prvňáčky. Rodiče ale čím dál častěji žádají o odklad. A více se to týká hochů.
V letošním roce přišlo k zápisu do první třídy celkem 115 652 dětí. Přitom žádost o odklad nástupu do školy byla podána v sedmnácti tisíci případech. Odklady se přitom z větší části týkaly chlapců.
Rodiče musí odklad využít
"Vždycky to tak bylo, protože chlapci dozrávají pomaleji," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ dětská psycholožka Zdena Baranniková. Podle ní dětem odklad pomůže jen v tom případě, že se dítěti během roku rodiče věnují. "Jestliže dítě neumí v šesti letech držet pořádně tužku, o rok později se to sám nenaučí," dodala Baranniková.
ČTĚTE TAKÉ: Většina škol by odmítla žáka s Downovým syndromem
Skutečné procento celkových odkladů povinné školní docházky se dlouhodobě pohybuje na úrovni přesahující 22 procent. "Na základě vývoje z předchozích let lze předpokládat, že se podíl dětí s odkladem povinné školní docházky do září 2009, tedy do začátku školního roku, zvýší," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ Bohumila Beranová z Ústavu informací ve vzdělávání.
Kritérium? Vyspělost dítěte
Ve většině zemí Evropské unie je jediným kritériem při přijímání dětí k povinné školní docházce dosažení příslušného věku. Ke školní zralosti dětí se přihlíží pouze v případě, že si rodiče přejí zapsat své dítě do základní školy dříve, než dosáhne věku zahájení povinné školní docházky. V Česku je vyspělost dítěte dalším kritériem, které se při zápisu dětí do prvního ročníku základního vzdělávání bere v úvahu.
ČTĚTE TAKÉ: Tři čtvrtiny angličtinářů nemají potřebné vzdělání
Zatímco v České republice je podíl šestiletých dětí zhruba kolem 50 procent, v Itálii, ve Francii a ve Španělsku chodí do školy 98 procent šestiletých dětí.
Oproti loňskému roku se k zápisu dostavilo o 2299 dětí více. Počet žádostí o odklad se téměř nezměnil, klesl o 0,3 procenta.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.