Šlachta unikl stíhání. Jeho "černé jízdy" se mají řešit jako přestupek

Domácí
3. 1. 2018 17:15
Robert Šlachta.
Robert Šlachta.

Někdejší náčelník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nyní náměstek Generálního ředitelství cel Robert Šlachta nebude stíhán za černé jízdy, jichž se měl dopustit po svém odchodu od policie předloni v létě.

O tom, že užívání služebního superbu po odchodu od policie, není trestným činem rozhodl žalobce Městského státního zastupitelství v Praze Michal Muravský. Případ tak bude podle mluvčí žalobců Štěpánky Zenklové předán k řešení Šlachtovu stávajícímu nadřízenému, generálnímu řediteli celníků Milanu Poulíčkovi.

Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje Šlachtovy údajné černé jízdy z předloňského června více než rok. Rozhněvaný Šlachta v té době odešel od policie na protest proti reorganizaci, respektive sloučení jeho útvaru s protikorupční policií.

Po oznámení rezignace čerpal odcházející velitel ÚOOZ dovolenou. Během ní však stále používal služební vůz Škoda Superb, který mu byl přidělený coby šéfovi útvaru. Podle policejního prezidia tak ale Šlachta privátními jízdami vědomě způsobil policii škodu a dopustil se přečinu porušení služební povinnosti příslušníka bezpečnostního sboru.

Generální inspekce neoprávněnost Šlachtových jízd sice potvrdila, ale žalobce z pražského Městského státního zastupitelství případ zprvu uložil k ledu s tím, že by postih v této věci byl neadekvátní.

Vedení policie proti rozhodnutí žalobce podalo loni na jaře stížnost. V té sice uznalo, že trestní odpovědnost i její důsledky lze uplatňovat u pachatelů pouze v případech společensky škodlivých, zároveň ale vedení policie odmítlo, že by se to právě Šlachtova případu netýkalo.

"Za předpokladu, že neoprávněné použití služebního dopravního prostředku bylo prokázáno, jedná se o zneužití majetku ve vlastnictví České republiky osobou ve vysoké řídicí funkci policie a byla způsobena škoda, což jsou okolnosti, které společenskou škodlivost významně zvyšují," napsalo prezidium ve stížnosti proti odložení případu.

O ní pak rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vede Lenka Bradáčová, a svůj verdit poslalo počátkem podzimu podřízené instituci. "Žalobce nezjistil, že by byl spáchán trestný čin, a před Vánoci tuto záležitost takzvaně odevzdal ke kázeňskému projednání jeho nadřízenému funkcionáři - řediteli Generálního ředitelství cel," potvrdila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová informace TÝDNE o tom, že Šlachta nakonec stíhán nebude.

Jel jsem na sraz

Robert Šlachta po celou dobu vyšetřování tvrdí, že svůj služební vůz nikdy nezneužíval. "Žádnou černou jízdu jsem neměl. Když už jsem jel o dovolené, tak to bylo na útvarový sraz a poslední poradu útvaru," nechal se slyšet před časem v deníku Právo. O tom, jak se v policii služebními auty jezdí za milenkami, kamarády či se stěhují přátelé, se ovšem v ozbrojeném sboru vyprávějí doslova legendy léta. A nejen to, častým prohřeškem detektivů nebo příslušníků tajných služeb bývá vyplácení zvláštních fondů na neexistující informátory.

Pokud by policejní prezidium se svou stížností uspělo, a Šlachta byl opravdu obviněn a souzen, hrozil by mu až tříletý trest nebo zákaz činnosti. Případ však spěje k rozřešení například srážkou ze mzdy nebo Šlachta za svůj údajný prohřešek nakonec vůbec potrestán nebude.

Nutno připomenout, že vyšetřování neoprávněných služebních jízd či falšovaných účtů za pohonné hmoty je v bezpečnostních složkách způsobem, jak se vypořádat s rivaly uvnitř služby či útvaru. Podobné praktiky zakusil i někdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice, když se jeho detektivové pokusili vyšetřit vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. O pár let později se objevila podobná kauza v Bezpečnostní informační službě, v tomto případě se mělo jednat o falšování účtů za pohonné hmoty. Soudy později všechny obžalované bývalé příslušníky BIS osvobodily.

Autor: Jan HrbáčekFoto: Jakub Stadler

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ