Soud: Nezajistit majetek miliardáře Tykače bylo O. K.

Domácí
14. 3. 2014 11:15
Pavel Tykač (na archivním snímku).
Pavel Tykač (na archivním snímku).

Vrchní soud v Praze nechyboval, když odmítl zajistit majetek miliardáři Pavlu Tykačovi kvůli kauze CS fondy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu. V lednu se na něj obrátila tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová se stížností v neprospěch Tykače s tím, že byly zákonné důvody pro zajištění Tykačova majetku. "Nejvyšší soud ale její stížnost zamítl," uvedl jeho mluvčí Petr Knötig.

Nejvyšší soud nesouhlasí s názorem bývalé ministryně, že vrchní soud při svém rozhodování o stížnostech Tykače proti zabavení majetku nepostupoval v souladu s trestním řádem. "Je tomu přesně naopak, neboť vrchní soud se celou problematikou zajištění (Tykačova majetku) důsledně zabýval, o čemž svědčí obsáhlé odůvodnění jeho jednotlivých rozhodnutí," uvedl mluvčí.

Z CS Fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Majetek v těchto tří fondech spravovala skupina Motoinvest, jejímž byl Tykač ředitelem. Protože byl podezřelý z těchto machinací, na kterých údajně vydělal okolo 341 milionů korun, policie se loni v červenci rozhodla zabavit část jeho majetku.

Šlo o nemovitosti zhruba za sto milionů korun a bankovní účty, na nichž měl statisíce korun. Tykač se kvůli tomu obrátil na Vrchní soud v Praze, který loni v srpnu rozhodnutí o zabavení jeho rozsáhlého majetku zrušil s argumentem, že o spáchání trestného činu Tykačem nejsou věrohodné a spolehlivé důkazy.

Tykač je údajně čtvrtým nejbohatším Čechem. V souvislosti s CS fondy jej policie v srpnu 2006 obvinila z podvodu. Podle ní s pěti muži vymyslel, zorganizoval a nechal vyvést část majetku z fondů. Jenže později bylo jeho stíhání zastaveno a Tykač dosud nebyl za svůj údajný podíl odsouzen.

V roce 1997 byl ze tří fondů převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu.

Peníze se už zpátky získat nepodařilo, většina z nich skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 ovládala Tykačova finanční skupina Motoinvest. Soudy již v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem mužům nepodmíněné tresty.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ