Nejvyšší správní soud snížil v kárném řízení soudci Ladislavu Mrzenovi z Plzně plat o čtvrtinu, a to na rok. Mrzena zapomněl propustit stíhaného z vazby, který tak strávil v rozporu se zákonem za mřížemi tři týdny. Soudce navíc nezákonně doplňoval spis v jiné kauze. Rozšířil jej o "data i výroky" v rozporu s tím, co zaznělo v soudní síni, když v případu vynášel rozsudek.
Mrzenu navrhl na potrestání jeho nadřízený, jímž je předseda plzeňského krajského soudu Zdeněk Jaroš. Soudce vinu přiznal a omlouval ji tím, že byl zavalen prací a potýkal se s nemocí.
"Kárný senát přihlédl k polehčujícím okolnostem. Nevyhověl právnímu zástupci Mrzeny, jenž pro soudce navrhoval jen důtku. Ponechat někoho déle ve vězení je zásadní pochybení, protože jde o omezení osobní svobody, které patří k základním právům," uvedl v odůvodnění verdiktu předseda senátu Vojtěch Šimíček.
Mrzena selhal nejprve v kauze muže stíhaného za týrání družky. Letošního 15. března dal souhlas s jeho propuštěním z vazby. Jako náhradu přijal mužův slib, že se bude dostavovat k procesu a povede řádný život. Protože žalobkyně proti tomu nepodala na místě stížnost, měl být obviněný ihned propuštěn.
Jenže Mrzena opomněl zařídit jeho propuštění. Na pochybení se přišlo až 6. dubna, takže muž byl ve vazbě tři týdny zbytečně. Tehdy bylo rozhodnutí o stíhání na svobodě zrušeno a obviněný skončil opět za mřížemi. Pokud bude uznán vinným, odečtou se mu ony tři týdny z trestu. Pokud ale soudy pravomocně rozhodnou, že je nevinen, bude moci po státu žádat finanční odškodné.
Dále soudce porušil zákon při sestavování písemného vyhotovení rozsudku k jinému případu. Udělal v textu rozsudku změnu v rozporu s tím, jak předtím verdikt vynesl v soudní síni. Tyto úpravy nebyly pouze kosmetické.
Mrzena působí jako soudce od roku 1997. Po obou kauzách musel odejít z trestního úseku Okresního soudu Plzeň-sever. Od 1. července působí v tamním opatrovnickém oddělení, kde má na starosti rozhodování ve věcech péče o nezletilé.