Sportce je šedesát. Jaká čísla padala při prvním sázení?

Domácí
16. 4. 2017 05:45
Sportka slaví narozeniny.
Sportka slaví narozeniny.

Sportka slaví šedesátku. Na šest čísel čísel ze čtyřiceti devíti se poprvé sázelo 22. dubna 1957, což bylo Velikonoční pondělí. Chcete znát číselnou řadu, která tehdy padla?

Vůbec poprvé se veřejnost o Sportce dozvěděla z deníku ÚV KSČ Rudé právo ve středu 27. března 1957. "Tipovací lístky Sportky mají ve 49 očíslovaných polích předtištěna jména jednotlivých druhů sportu. Z nich budou sázející tipovat šest druhů sportu tím, že je označí křížkem," vysvětloval stranický deník pravidla připravované sázky. Aby se potlačilo, že jde o hazardní hru s čísly, místo numer se zdůrazňoval druh sportu k číslu přiřazený. "Výherci, kteří uhádli všech šest tažených sportů, budou kvalifikováni do prvního pořadí," tvářili se organizátoři, že jde víc o sport než o sázku. Některé ze sportů přitom dnes vyvolávají úsměv, číslo 5 třeba zastupovalo gorodky, což byla sovětská společensko-sportovní hra, o níž se v Československu mnoho nevědělo. Číslo 49 zase symbolizovalo základní tělesnou výchovu čili školní tělocvik.

První tah v historii Sportky se odehrál na Velikonoční pondělí 22. dubna 1957. Těžko dnes říct, zda byl velikonoční termín zvolen náhodně, nebo to byl bizarní nápad komunistické moci, aby nadšení ze sázení oslabilo radost věřících ze vzkříšení Ježíše Krista. Jak je však patrné z dobového tisku, Češi byli zavedením loterie nadšeni. "Celkem bylo vsazeno 1 666 402 sázenek a výhry se musí přihlásit do středy u poštovních úřadů," oznámilo úterní Rudé právo. Padla tato čísla: 13, 40, 33, 24, 42 a 45. Každé numero přitom samozřejmě symbolizovalo jeden druh sportu, například třináctka kolovou a čtyřicítka šerm.

Cena jedné sázky Sportky činila tři koruny a zájem po prvním uskutečněném tahu prudce stoupal, pošty dokonce čelily problémům s nedostatkem sázenek. Popularita Sportky byla tak enormní, že si lidé jezdili vsadit do Prahy klidně i z Brna nebo Ostravy. V éře bez počítačů se totiž nejprve uzavíral příjem sázenek v regionech, takže kdo propásl šanci na východě republiky, musel do hlavního města.

První cena byla v roce 1957 odměňována částkou 40 tisíc korun, což nebyly malé peníze. Průměrná mzda činila oficiálně 1200 korun, ovšem velká část důchodců se musela spokojit s tehdejší minimální penzí 400 korun. Nová Škoda Spartak se prodávala za 27 tisíc korun a deník Rudé právo za 30 haléřů.

* Jaká čísla padají ve Sportce nejčastěji (od roku 1957 podnes)?

* Opakovala už se někdy v historii Sportky alespoň jedna šestice čísel?

* Jak vysoká je pravděpodobnost hlavní výhry?

* Co s milionovými výhrami udělali jejich šťastní výherci?

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK/AP , Karel Šanda

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ