Český stát vymáhá na fotbalovém funkcionáři Jaroslavu Starkovi a společnosti Marila Příbram více než 47 milionů korun, které údajně dluží uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Informují o tom Lidové noviny. Důvodem vymáhání jsou prý dvě směnky, které byly objeveny v Krejčířově černošické vile při zásahu policie v roce 2005.
Vymáhání může být jedním z motivů údajné schůzky Starkova advokáta Julia Kramariče s uprchlým Krejčířem minulý týden v Johannesburgu. Kramarič potvrdil, že na místě projednával obchodní věci obou podnikatelů. Starka však jakékoli současné obchodní styky s Krejčířem popřel.
ČTĚTE TAKÉ: Starkova advokáta zadrželi v jižní Africe
Kramarič odcestoval do JAR, aby se zúčastnil Krejčířova výslechu před soudem. Slyšení se mělo týkat únosu a smrti jistého českého podnikatele. Do soudní síně v Johannesburgu se ale ve čtvrtek dostavil pouze Krejčířův právník, který podnikatele omluvil pro nemoc. Zároveň prý tvrdil, že Kramarič se s Krejčířem setkal a zřejmě ho vydíral. Jihoafrické úřady Kramariče v JAR opakovaně zadržely. Poté byl propuštěn z cely na kauci, koncem června jej čeká soudní jednání.
Vymáháním směnek se podle informací LN již několik měsíců zabývá česká justice. Platnost směnek na 3,2 milionu a 44 milionů posuzovali soudci jednotlivě. V obou případech středočeský krajský soud již rozhodl v neprospěch Starky a Marily. Vrchní soud v Praze v případě nižší sumy nedávno verdikt potvrdil, v případě druhé směnky mají soudci napravit pouze drobnou formální chybu.
Vymáhané miliony Krejčířovi zatím zůstanou
"Jedná se o takzvané směnečné platební rozkazy. V obou případech pana Starku a Marilu žaluje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V případě směnky na 44 milionů má soudce opravit mimo jiné faktickou chybu v odůvodnění rozsudku," vysvětlila místopředsedkyně krajského soudu Lenka Ceplová.
Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová sdělila, že vymáhání finančního plnění směnek nalezených u Krejčíře vyplývá ze zákona. "Jde o takzvanou správu zajištěného majetku. U člověka podezřelého z trestné činnosti nám zákon ukládá zajistit, aby majetek nepozbýval na ceně," uvedla Rennerová.
V případě, že úřad uspěje, budou peníze uloženy na speciální účet spravovaný úřadem. "Právně budou tyto prostředky stále majetkem pana Krejčíře. Teprve další soud může rozhodnout, že se z těchto prostředků bude třeba platit případný prokázaný daňový únik nebo i soudní výlohy," řekla Rennerová.
ČTĚTE TAKÉ: Uprchlý Krejčíř dostal za podvod s akciemi 6,5 roku
Soud potvrdil Krejčířovi trest za únos: sedm let
Starka s platností směnek nesouhlasí. "Skutečně nejde o falza. Chtěli jsme s Radkem udělat obchod. Sešlo z toho. Krejčíř samozřejmě ví, že mi ty peníze nepůjčil," řekl Starka. Rovněž uvedl, že neví o tom, že by jeho advokát Kramarič s Krejčířem minulý týden o směnkách hovořil.
Foto: ČTK, archiv Týdne