Zhruba dvě stovky demonstrantů přišly před brazilskou ambasádu v Praze protestovat proti zapalování deštných pralesů v této zemi. Vyjadřovali svůj nesouhlas s vládou brazilského prezidentovi Jaira Bolsonara a požadovali změnu politického jednání. Demonstraci uspořádala iniciativa Act for The Amazon.
Účastníci demonstrace na hodinu zablokovali Panskou ulici v centru Prahy, kde sídlí brazilské velvyslanectví. S transparenty, pískotem a tleskáním skandovali hesla v češtině, portugalštině i angličtině. Cílem jejich demonstrace bylo podle organizátora Jána Juriga především upozornit na utiskované domorodé kmeny v Amazonii a vyzvat politiky k jednání.
"Žádáme od politiků spolupráci a skutky, ne jen prázdná marketingová vyhlášení a statusy na twitteru," uvádí iniciativa ve svém manifestu, který chtěla předat brazilskému velvyslanci. Ten na výzvy nereagoval a po dobu demonstrace z budovy ambasády nevyšel on ani žádný jiný pracovník.
Požáry v amazonském pralese jsou letos největší od roku 2013. Podle agentury AFP je oheň důsledkem čtyřnásobně rychlejšího odlesňování než v uplynulém roce. Za změnou stojí podle demonstrantů a ochránců přírody právě politika prezidenta Bolsonara, který byl zvolen loni v říjnu. I před svým zvolením podporoval odlesňování za účelem vyššího zisku.
V rozhovoru pro ČTK Juriga řekl, že žádá, aby se lidé podívali na celou situaci kolem vypalování deštných pralesů z nadhledu. "Je třeba si uvědomit, odkud jsou financování právě ti lidé, kteří pralesy drancují. Krajiny s deštnými pralesy jsou chudé, zkorumpované a bohatnou právě s obchodování s bohatšími zeměmi," uvedl Juriga. Během protestu si lidé připomněli oběti domorodých kmenů, kteří během požárů zemřeli. Skandováním "Fora Bolsonaro" se připojili k celosvětovým demonstracím za odchod brazilského prezidenta z vlády.
Podle Bolsonara za rozsáhlé ohně může sucho a teplé počasí. Obvinění, že za žhářství může průmysl a odlesňování, popírá a nazývá je falešnými a poplašnými zprávami. Současně uvádí, že na řešení nemá jeho vláda dostatek financí. Situaci v tuto chvíli řeší posílením 44 tisíc vojáků, kteří se zapojí do hašení pralesa.
Problematikou požárů se zabýval i summit G7, který vybídl Bolsonara k urychlenému jednání a nabídl mu finanční pomoc. Tu ale brazilský prezident dnes odmítl s odůvodněním, že čeká na omluvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který Bolsonara nazval lhářem.