
Část příspěvku se odvíjí od volebního výsledku a počtu získaných mandátů. Strany tak loni celkem dostaly částku, která například o osm milionů převyšuje loňský skutečný rozpočet Senátu. Český telekomunikační úřad pro srovnání loni potřeboval na svůj provoz o 36 milionů korun víc.
PSALI JSME: Šéfové stran mají na účtech miliony, statisíce i nulu
Objem peněz stranám však proti předchozímu roku klesl o zhruba sedm milionů. Stát jim dává stálý příspěvek a k tomu ještě příspěvek na mandát. Stálý příspěvek, šest milionů ročně, dostane strana a hnutí, které v posledních sněmovních volbách dostaly víc než tři procenta hlasů. K tomu ještě náleží 200 tisíc korun za každou i započatou desetinu procenta hlasů. Loni takto stát vyplatil celkem 50 milionů.
Za každého senátora a poslance dostává strana 900 tisíc korun ročně, za krajského a pražského zastupitele je to čtvrt milionu korun. Na příspěvcích za mandáty získaly strany a hnutí celkem 437 milionů korun.
Nejvíc peněz, téměř 176 milionů, dostala ČSSD, která uspěla hlavně v krajských volbách na podzim 2008. Druzí občanští demokraté se museli spokojit se 170 miliony. Ani tyto příjmy však stranám nezabránily ve ztrátovém hospodaření.
ČTĚTE DÁLE: Lidovec poslal peníze TOP 09? Strany chybují v účtech
Občanští demokraté skončili ve ztrátě téměř 165 milionů, sociální demokraté vykázali podle médií ztrátu 158 milionů. KDU-ČSL skončila se ztrátou 19 milionů korun. Strany vyčerpala hlavně volební kampaň před plánovanými volbami, které se nakonec neuskutečnily.
Další peníze dostaly strany na volební kampaň do Evropského parlamentu. Podle zákona dostávají 30 korun za jeden hlas, pokud ale získají víc než procento hlasů. Tyto vyplacené peníze podle ministerstva ovlivnila nízká volební účast, která jen o dvě desetiny překročila 28 procent.
Foto: archiv Týdne