Sobotní pád haly v areálu bývalých kladenských hutí neovlivnil výkup v místních sběrnách kovů. Při tragédii přitom dva lidé zemřeli a tři utrpěli těžká zranění, když pravděpodobně rozebírali konstrukci opuštěné haly, aby získali železo na prodej.
V ulicích Kladna byli i dnes k vidění lidé tlačící vozíky s různým druhem kovového odpadu a například před sběrnou na výpadovce na Vrapice postával dopoledne hlouček mužů u automobilu s vozíkem plně naloženým kovovými trubkami a jiným kovovým materiálem.
"Je to stejné jako v jiné dny, žádnou změnu jsem nezaznamenala," řekla provozovatelka sběrny surovin v areálu bývalé Poldi Jaroslava Drahorádová.
Provozovatelka sběrny podle svých slov oběti sobotního neštěstí znala, nechodili ale pouze k ní, přestože její sběrna je ve zchátralém areálu Poldi, připomínajícím kulisy válečného filmu, jen několik stovek metrů od místa, kde se nachází zřícená hala.
Po svých zákaznících Drahorádová požaduje číslo občanského průkazu, jméno a bydliště. "Původ věcí se dá dost těžko vypátrat, lidé nám řeknou, že si rozebírají auto nebo nějaký objekt, a my nemáme povinnost to kontrolovat," uvedla s tím, že v žádném případě nevykupuje poklopy z kanálů a měděné okapy. Kontroly u ní prý městští strážníci provádějí skoro denně. "Pokud se u mě objeví nějaká kradená věc, tak ji pochopitelně vydám," uvedla.
Ne každá sběrna při výkupu postupuje důsledně. Když před časem redaktor Kladenského deníku v přestrojení nabízel v místních sběrnách neporušený poklop od kanálu, ve dvou z pěti oslovených sběren byli ochotni zjevně kradenou věc patřící městu vykoupit. Podle deníku Mladá fronta DNES si nepoctivci prodejem kradeného kovu vydělávají až 2000 korun za den.
Kladenský primátor v souvislosti s velkým rozmachem krádeže železa a barevných kovů požaduje zavedení povinnosti bezhotovostních plateb. "Pro přehled města by to bylo dobré, ale já bych s tím měla problém. Nedovedu si představit, že mi auto přiveze nějakých 25 kilo plechu, já mu za to dám pětasedmdesát korun, a pak budu lítat někde po bankách a nikdo mi nezaplatí poplatky z převodů peněz," řekla provozovatelka sběrny Drahorádová, která primátorovu iniciativu považuje za dobrý, ale těžko proveditelný nápad.
Dva zmařené lidské životy jsou podle vedení Kladna smutným vyvrcholením dlouhodobého problému, se kterým se město potýká. Netýká se totiž pouze rozsáhlé trestné činnosti v areálu bývalé Poldi. Zloději kovů také napadají například zařízení společnosti ECK Generating sloužící k distribuci elektrické energie, tepla, zemního plynu či poskytování telekomunikačních služeb.
"Škody způsobené naší společnosti dosahují až několika milionů korun ročně. Běžně kradou či poškozují elektrické kabely nízkého a vysokého napětí, pokouší se odcizit součásti rozvoden, kradou telekomunikační kabely či součásti nosných konstrukcí na kterých jsou tyto kabely a potrubí umístěny. Dokonce jsou schopni odcizit i kabel pod napětím či naříznout středotlaký plynovod zemního plynu pod tlakem," uvedl ředitel pro ekologii a inženýring společnosti ECK Generating Petr Karafiát.
Také vlastník zřícené haly společnost Ferromet Group se potýkal se zloději kovů. Podle zástupců firmy již dávno před sobotním neštěstím. Škoda způsobená zřícením haly zatím nebyla vyčíslena.
Ilustrační foto: ČTK