Srovnání programů
Studentské stáže i výhodnější bydlení. Hon na mladé voliče
14.09.2013 11:20 Původní zpráva
První práce, první byt. Jedno z hesel, se kterým jsou do nadcházejících sněmovních voleb občanští demokraté. Na mladé voliče ale necílí zdaleka jen oni. Svůj recept, jak snížit nezaměstnanost absolventů nebo zajistit dostupné bydlení mladým rodinám, mají i sociální demokraté a další partaje. On-line deník TÝDEN.CZ plány politických stran porovnal a zeptal se odborníků, co si o nich myslí.
Marné hledání zaměstnání po skončení studia zná pětina mladých lidí v Česku. Na konci letošního června se jich na úřadu práce hlásilo téměř 27 tisíc a jejich počet v posledních letech roste. Není proto divu, že se politické strany chtějí v nadcházejících volbách poprat právě i o jejich hlasy. Jak?
ODS slibuje mladým, kteří do tří měsíců po skončení školy začnou podnikat, odpustit placení daně z příjmu. "Je to popud pro mladé lidi, kteří mají nějaký životní sen a chtějí se na trh práce zapojit jako podnikatelé," tvrdí úřadující šéf strany Martin Kuba. Strana odmítá umělou tvorbu pracovních míst. Firmám, které vytvoří pracovní místa pro absolventy, ale nabízí výhody - o 80 procent nižší sociální odvody.
Sociální demokraté chtějí při řešení nezaměstnanosti mladých využít unijní peníze. "S využitím programu Evropské unie bude absolventům škol a vyučeným do 25 let, kteří do čtyř měsíců nenaleznou práci, nabídnuto zaměstnání, další vzdělávání, učňovská příprava nebo stáž," píše se v předvolebním programu ČSSD.
A peníze z evropských fondů plánuje využít i TOP 09, i když v jiné formě. Zvyšovat atraktivitu mladých lidí na trhu práce chce už v době jejich studia. Středoškoláci by podle strany měli strávit alespoň jedno pololetí na zahraniční škole. "Náš cíl - alespoň třetina vyjíždějících studentů," hlásá TOP 09. Motivovat chce i pedagogy, kteří by měli úžeji spolupracovat s praxí.
Komunisté pak chtějí právo na první zaměstnání pro absolventy škol dokonce uzákonit. Výhody při jejich uplatnění by měli mít i zaměstnavatelé. Daňově podpořit vznik absolventských míst a studentských praxí slibují také lidovci.
"Myslím si, že je toto zaměření trošku plýtvání časem i penězi, protože České republika nemá na rozdíl od jiných evropských zemí problém s nezaměstnaností mladých lidí (míra nezaměstnanosti lidí do 24 let se u nás pohybuje kolem 20 procent, celkový průměr v EU je 23 procent - pozn. red.)," míní ekonom David Marek. Poskytování selektivních výhod podle něj bude mít navíc jen omezené pozitivní dopady na úkor pokřivení daňového systému.
"Pokud se chtějí politici zaměřit na zlepšení fungování trhu práce, přimlouval bych se za pohled na druhou stranu spektra - jak zlepšit podmínky zaměstnávání starších občanů. Protože zde je ten problém větší a do budoucna bude narůstat s tím, jak se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu," doplnil Marek.
ODS: Bydlete ve vlastním
Ruku v ruce s první prací lákají politické strany mladé voliče i na dostupné bydlení. ODS plánuje odpustit daň z převodu nemovitosti každému člověku mladšímu třiceti let, který si koupí svou první nemovitost, jejíž cena ale nepřesáhne 3 miliony. Sociální demokraté a komunisté zase slibují podpořit výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny.Na špatné postavení nově vznikajících domácností na trhu s bydlením upozorňuje i studie Sociologického ústavu Akademie věd ČR z roku 2010. Doposud zveřejněné plány politických stran ale přílišnou změnu k lepšímu neslibují. "Dlouhodobě kritizujeme, že je bytová politika u nás vychýlena ve prospěch podpory vlastnického bydlení a nájemní bydlení není příliš bráno jako jeho alternativa," říká jeden ze spoluautorů studie Petr Sunega. Právě výhradně na bydlení "ve vlastním" přitom láká mladé voliče ODS.
Nutná podle Sunegy ale není ani výstavba startovacích bytů. "Obecně je bytů u nás relativně dost. Opatření proto ani nemusí být zaměřená přímo na výstavbu nových bytů, ale na podporu image nájemního bydlení jako skutečné alternativy k vlastnickému bydlení," uvedl odborník. Země s vyšším podílem nájemního bydlení se podle něj například lépe vypořádaly s hypoteční a následnou ekonomickou krizí. Jakákoliv podpora bydlení by tak podle něj neměla jednoznačně zvýhodňovat ani jednu z jeho forem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.