Synovec neuspěl. <span>Foglarovo dědictví</span> patří nadaci

Domácí
10. 6. 2009 11:01
Rychlé šípy.
Rychlé šípy.

Foglarův majetek náleží jeho nadaci.Pozůstalost po spisovateli Jaroslavu Foglarovi patří nadaci nesoucí jeho jméno. Po letech sporů o tom  s konečnou platností rozhodl odvolací pražský městský soud. Potvrdil tak verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3, který loni v květnu zamítl žalobu autorova synovce Petra Foglara.

Hodnota pozůstalosti autora knížek pro děti byla před lety odhadována na deset milionů korun. Nejcennější část tvoří autorská práva.

Podle právníka Nadace Jaroslava Foglara Dana Loukoty likvidátor pravděpodobně rozdělí dědictví po spisovateli mezi organizace, které mají podobný účel. "Nepochybuji o tom, že s tím naloží tak, aby zejména duchovní odkaz Jaroslava Foglara zůstal zachován i pro budoucí generace," řekl po jednání novinářům.

Petr Foglar podle svého právníka Martina Kopeckého zcela jistě zváží, zda podá proti verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu. "Jeho názory na danou věc jsou odlišné a nebylo mu vyhověno," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Foglar byl schopen číst závěť, tvrdí soudní znalec

Nadaci Jaroslava Foglara uvedl spisovatel v závěti z roku 1996. Podle Petra Foglara však jeho téměř slepý strýc při podepisování dokumentu netušil, co obsahuje. Prvoinstanční soud mu nedal za pravdu a rozhodl, že spisovatel byl schopen se s textem závěti seznámit.

Nadace je nyní v likvidaci, její zakladatel Foglar ji totiž koncem 90. let zapomněl transformovat, jak ukládal nový nadační zákon. O osudu dědictví tak rozhodne likvidátor.

Jaroslav Foglar (1907-1999)

Rychlé šípy.Spisovatel knih pro děti, scenárista nejslavnějšího českého komiksu Rychlé šípy. Věhlas si získal již prvními publikovanými romány Boj o první místo (1936), Hoši od Bobří řeky (1937) Chata v Jezerní kotlině (1939) či Pod junáckou vlajkou (1940), které v napínavých a dobrodružných příbězích ze současnosti formulovaly ideál mladého jedince (převážně chlapce) jakožto mravně vyspělého a fyzicky zdatného.

 

Zároveň Foglar jako spisovatel, redaktor časopisu Mladý hlasatel i skautský vedoucí výrazně přispěl k vývoji skautského hnutí v Československu. Po roce 1948 nesměl několik let publikovat, teprve v druhé polovině 60. let se začaly znovu vydávat jeho romány i Rychlé šípy, psát „do šuplíku" však nikdy nepřestal.

 

Po roce 1968 však následoval další, ještě důslednější zákaz publikování a Foglarovy knihy se objevily opět až těsně před pádem komunistického režimu. Tehdy vyšly ve statisícových nákladech, později jejich náklad klesal. Když však Olympia v roce 1998 vydala kompletní komiksové příběhy Rychlých šípů, dočkala se edice více než deseti dotisků a celkového nákladu přes 70 tisíc výtisků.

Foto: Karel Šanda

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ