TOP 09 v Praze ruší podporu podnikání

Domácí
17. 3. 2014 06:04
Podpora podnikání? Neblázněte! Náměstek primátora Jiří Vávra a primátor Tomáš Hudeček.
Podpora podnikání? Neblázněte! Náměstek primátora Jiří Vávra a primátor Tomáš Hudeček.

Jednobarevná pražská rada vedená TOP 09 plánuje zrušit program na podporu malého a středního podnikání. V připomínkovém řízení mezi radními koluje materiál, který ruší smlouvu mezi městem a městskou akciovkou Rozvojové Projekty Praha a.s (RPRG) o poskytování projektů podpory podnikání.

"Všichni podnikatelé si zaslouží zvláštní podporu a pomoc, protože jejich prosperita se vrací městu v podobě daní a dávají práci občanům Prahy. Podnikatele a živnostníky chceme podporovat." Toto je citace z volebního programu TOP 09 v Praze z roku 2010. Rok se s rokem sešel, nastoupilo a odstoupilo několik rad, vyměnil se primátor, TOP 09 se postupně z opoziční strany stala jedinou partají, která ovládá radu. Ideální stav splnit slib a podporovat podnikatele, jak si současní konšelé slibovali.

S podporou podnikání je ovšem konec. Radní se chystají schválit výpověď smlouvy s akciovkou, na jejímž základě programy fungují. Tím fakticky podpora podnikání v metropoli končí, i kdyby agendu převzal některý z odborů, do voleb to stejně nestihne.

"Rada hlavního města schvaluje ukončení smlouvy o poskytování služeb při realizaci projektů podpory podnikání na území hl. m. Prahy č. INO/83/14/007168/2012 uzavřené dne 10. 10. 2012 mezi hl. m. Prahou  a společností Rozvojové Projekty Praha a.s. dohodou dle bodu 23. odst. 23.2 této smlouvy," zní návrh usnesení, který je nyní v připomínkovém řízení.

Není ochota

"Je to škoda, mrzí mě to," komentovala návrh pro on-line deník TÝDEN.CZ bývalá radní Aleksandra Udženija (ODS), která měla podporu podnikání ve své gesci v minulé radě. "Projekt byl nastaven tak, že funguje, pokud je vůle politiků se s tím zabývat, škoda, že v tomto případě ochota není," konstatovala.

V době fungování koalice ODS a TOP 09 rada založila transformací z jiné městské společnosti městskou akciovku Rozvojové Projekty Praha a.s., která má mimo jiné za úkol efektivně podporovat malé a střední podnikatele v Praze. "Budeme fungovat tam, kde by bylo neefektivní zakládat samostatný magistrátní odbor, neboť úkol spadá na pomezí dvou již existujících odborů," řekla novinářům po založení městské akciovky její ředitelka Jitka Kárníková. Firma fungovala na projektovém základě, potřebné pracovníky najímala pouze na poptávanou práci.

Náměstek primátora Václav Novotný nicméně odmítá, že by šlo o rušení podpůrného programu, převede se pod Institut plánování a rozvoje. "Jenom ho bude provozovat z logičtějšího místa," odpověděl on-line deníku TÝDEN.CZ.  "Akciové společnosti jsou aparát na to, aby vytvářely zisk, a z toho zisku potom třeba vyplácely dividendy. Podpora v podobě zmíněných grantů patří buď na magistrát, nebo na nějakou z jejich příspěvkových organizací. U nich se předpokládá, že se zabývají činnostmi, které jsou z podstaty věci ztrátové. Všechno směřuje k tomu, že podpora podnikání bude realizována z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy."

Nehrozí prý ani velké zdržení, agendy se podle něj převedou velmi snadno, má stačit pár týdnů.

Zbydou peníze na kola

Město stál provoz společnosti půl milionu korun měsíčně, tedy šest milionů za rok za činnosti, které TOP 09 měla v programu. Nejnovější projekt rady hlavního města na sdílení jízdních kol, tzv. "Bikesharing", bude stát desetkrát tolik a v programu v roce 2010 o něm není ani slovo.

Městská akciovka za necelý rok a půl řídila program Akcelerace, otevřela kontaktni centrum pro podnikatele v centru Prahy, kde nabizí sluzby v oblasti daňové, právní či ekonomické. Pořádá odborná školení pro podnikatele, rozjela program START pro studenty středních škol, jak pomoci po škole podnikat nebo program pro matky na mateřské pomáhající k návratu do pracovního procesu. Kromě toho vydala více jak dvacet manualů pro podnikatele. Společnost spolupracovala s úřady státní správy i samosprávy, jako jsou radnice městských částí, živnostenské nebo finanční úřady i s třemi desítkami partnerských organizací, například AMSP a HK ČR. RPRG administruje mezi podnikateli a vědeckovýzkumnými organizacemi pilotní projekt Inovační Vouchery v Praze, kde hlavní město rozdá na dotačních titulech mezi vice jak 50 firem 10 milionů korun.

Autor: - dj -Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ