Od prvního září do konce roku provedou úřady práce po celé České republice desítky kontrol. Zaměří se na firmy podnikající v pohostinství a stavebnictví. Cílem přepadovek je odhalit případy nelegálního zaměstnávání.
Firmy poskytují lidem práci načerno v případě, kdy s nimi neuzavřou smlouvu, ale peníze pracovníkům vyplácejí přímo na ruku, aby se vyhnuly odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Podle odhadů tak stát ročně přichází na daních a odvodech až o desítky miliard korun.
"Jednotlivé úřady práce mají své vlastní harmonogramy, kdy a kde kontroly proběhnou. Do konce roku jich budou desítky," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Viktorie Plívová. Protože podle průzkumů je nejvíce nelegálně zaměstnaných ve stavebnictví a pohostinství, zaměří se kontroly především na firmy podnikající v této oblasti.
PSALI JSME: Policie zahájila razii na cizince
Cizinci bez práce: Česko vydá 60 milionů na letenky domů
Společnostem, které zaměstnávají lidi načerno nebo jinak porušují zákony, může hrozit pozastavení nebo až odebrání živnosti. O tomto kroku však nemohou úřady práce rozhodnout samy, ale musejí podat podnět živnostenskému úřadu. Kontroly mají proto také ukázat, jestli je zapotřebí posílit legislativní změnou pravomoci úřadů práce.
"Plánované kontroly jdou ruku v ruce s prioritami pana ministra, kterými vedle boje proti švarcsystému je i boj proti zneužívání systému sociálních dávek," uvedla o plánech Jaromíra Drábka jeho tisková mluvčí.
Kontroly chystají na různých místech republiky úřady práce ve spolupráci se Státním úřadem inspekce práce a Českou správou sociálního zabezpečení. Ve výjimečných případech zasáhne i cizinecká policie.
V roce 2008 provedly úřady práce téměř osm tisíc kontrol zaměřených na práci na černo. Nedostatky v dodržování zákona o zaměstnanosti odhalily ve třetině případů a udělily téměř 1 400 pokut. Na nich vybraly 37,3 milionu korun. Nejzávažnějším a často porušovaným ustanovením zákona bylo nelegální zaměstnávání cizinců.
Foto: ČTK, Jan Schejbal