Sociální pracovníci a policisté dnes odebrali neslyšící matce v Bechlíně na Litoměřicku jedenáctiletou dceru a předali ji jejímu italskému otci, řekla babička dívky Gabriela Ungerová. Mluvčí litoměřické policie Alena Romová potvrdila, že případu policisté asistovali.
Podle Ungerové rozhodl o vydání dívky otci litoměřický soud. Tvrdí, že její neslyšící dcera s vnučkou odešly z Itálie, kde tamní soud rozhodl částečně ve prospěch otce. Matka prý odešla proto, že její otec dceru obtěžoval, například ji vášnivě líbal. Případ údajně řešila policie, která prý činy otce označila jen za nevhodné chování.
Dívčina matka České televizi řekla, že dcera je pravděpodobně již v zahraničí, pravděpodobně v Itálii. Otec si údajně od policie a exekutorů dívku převzal a odjel. Od té doby o dívce matka nic neví.
Psychologické posudky: dítě má zůstat s matkou
Ungerová tvrdí, že soud o vydání dívky rozhodl i přes to, že psychologické posudky říkaly, že dívka má zůstat u matky a může se svobodně rozhodnout. Matky se údajně nezastal ani Mezinárodní úřad pro ochranu práv dětí.
Případy exekucí dětí vzbudily v minulosti pozornost médií i veřejnosti. Před pěti lety si exekutor přišel pro tehdy desetiletého Jana Kotana. Chlapec po zákroku skončil v péči psychiatrů. Soud před časem nařídil i odebrání Sáry Baraové matce. Dítě poslal za otcem do Portugalska.
Na začátku srpna podepsal prezident Václav Klaus novelu občanského soudního řádu, která počítá se změnami v případech dětí, o něž se rodiče přou. Děti by podle ní nemusel hned odebírat exekutor. Rodina by nejprve měla podstoupit terapii nebo by jí k dohodě měl pomoci vyškolený prostředník. Jen pár týdnů by navíc mělo soudům trvat také řešení takzvaných mezinárodních únosů dětí ze smíšených manželství, kdy potomka do jiné země odveze jeden z rodičů.
Ilustrační foto: profimedia.cz