Utekl z domova, aby mohl zemřít

Domácí
2. 8. 2007 07:40
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografieČeské úřady zaznamenaly první případ eutanazie českého občana. Postižený Čech ji podstoupil na švýcarské klinice, která pomáhá nevyléčitelně nemocným zemřít. Píše to čtvrteční MfD.

Podle listu ohlásila jedna rodina, že se ztratil dospělý postižený syn. "Začali jsme po něm pátrat a po několika týdnech jsme zjistili, že podstoupil ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Šokovalo mě, že si svou smrt zaplatil," řekla MfD Marie Načeradcová z odboru pátrání Policejního prezídia.

Na seznamu registrovaných zájemců o dobrovolnou smrt jsou údajně další čtyři lidé z Česka. Podle MfD to uvádí jedna ze švýcarských klinik pro eutanazii. Další mohou být u jiných klinik. Podle lékaře Alberta Petera Rethmana, který o eutanazii přednáší na Univerzitě Karlově, se takový případ dal čekat, píše list. Lidé, kteří chtějí zemřít, podle Rehmana na klinice údajně dostanou nápoj s jedem. Injekce se prý nepoužívají. Je možné, že ve Švýcarsku eutanazii podstoupili už i další Češi z databáze pohřešovaných, která nyní čítá 1150 lidí, uvádí MfD.

V Evropě je kromě Švýcarska eutanazie povolena ještě v Nizozemsku a Belgii. V Česku by ji chtěl legalizovat poslanec Boris Šťastný (ODS), ale mnoho šancí nemá, protože nejsilnější parlamentní strany jsou proti.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Dva rybáři ve Veselí zachránili tři lidi z hořících unimobuněk. Už hořeli

Domácí
1. 11. 2025
ilustrační foto

Na několika místech Moravskoslezského kraje dnes padly teplotní rekordy

Domácí
1. 11. 2025
ilustrační foto

Na Kladensku zavalila dělníka zemina ve výkopu. Byl na místě mrtvý

Domácí
1. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ