Maturanti v pondělí poprvé v tomto školním roce předstoupili před zkušební komise, aby ukázali, co se na střední škole naučili. Studenti se do škol vydali ve slavnostním oblečení, nervozitu mezi zkouškami překonávali procházkou chodbami. Část z nich se ještě v posledních minutách učila na další předmět. Pedagogové se jim při zkoušce snažili pomoci, napjaté chvilky odlehčovali humorem. Zkoušky dospělosti potrvají v jednotlivých školách do 20. června.
V pražském Gymnáziu Sázavská zahajovali studenti maturitní maraton humanitními předměty. Na zkoušené se do malé místnosti přišli podívat nejen spolužáci, ale také mladší kolegové. Jeden ze studentů se například v předmětu základy společenských věd potýkal s pracovním právem a hledal odpověď na otázku, jak dlouho smí matka zůstat doma s dítětem, aniž by přišla o své pracovní místo. Další studentka si vylosovala číslo, pod kterým se skrývala otázka s tématem řecká filozofie. Dívka by se ráda co nejrychleji dostala k Platonovi, ale zkoušející ji držel zpátky. "Zůstaňme ještě chvilku u přírodních filozofů," doporučil jí.
Některé studenty dnes čekaly i přírodní vědy. Třeba maturantka Jana si kromě češtiny, angličtiny a základů společenských věd zvolila matematiku. "Mně se zdá, že matematika mezi ostatní předměty zapadá, protože má hodně společného se základy společenských věd. Navíc ji potřebuji na přijímačky na vysokou školu," zdůvodnila svoji volbu. Přiznala však, že právě z tohoto předmětu má největší obavy.
Přestože si ve škole mohou maturanti volit i předměty jako dějiny umění a filozofie, podle ředitelky Růženy Preissové si vybírají rovnoměrně a žádné neopomíjejí. Preissová nemá obavy, že by maturitní týden skončil výrazným neúspěchem, ale nevylučuje, že někomu selžou nervy. "Už jsem zažila žáka, který odmaturoval třikrát za jedna a z posledního předmětu dostal pětku," řekla.
K maturitním zkouškám se dnes dostavili i žáci čtvrtých ročníků pražské Obchodní akademie Vinohradská. Jedna ze studentek se snažila vyrovnat s nepříliš populárním tématem českých autorů 19. století a vzpomínala, jaký byl program almanachu Máj. Zkoušející jí kladla záludné otázky, ptala se například, proč si Neruda pohrával s žánry a zaměňoval třeba baladu za romanci. "Vy nevíte, jak to někdy chodí v životě?" tázala se studentky, která v literárním deníku uvedla, že jeho dílo četla.
Zažitou podobu maturit si letos možná studenti i pedagogové užijí naposled. Ve čtvrtek bude školský výbor sněmovny znovu jednat o odkladu společné maturitní zkoušky, která má podle zákona začít už příští rok. Preissová si myslí, že je nesmyslné, aby studenti všech typů škol maturovali podle jedné šablony. Tvrdí, že škola by měla mít svobodu stanovit si vlastní podobu zkoušky. "Úroveň by měly hlídat Česká školní inspekce a maturitní komise," dodala.
Foto: archiv