V Lidicích si stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce

Domácí
15. 6. 2019 12:50
Radek Vondráček (vpravo) a Vojtěch Filip (vlevo) a Tomio Okamura (uprostřed).
Radek Vondráček (vpravo) a Vojtěch Filip (vlevo) a Tomio Okamura (uprostřed).

V Lidicích na Kladensku si v sobotu stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce nacisty. Svůj příběh připomněla i Marie Šupíková, která jako dítě tragédii přežila. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při projevu zdůraznil, že na Lidice nelze zapomenout.

"Jako každý jsem znal příběh vyhlazení Lidic, ale něco jiného je stát na tomto místě, a jedno jestli poprvé, podruhé, podesáté. Něco jiného je číst o lidických hrůzách a něco jiného, když jste tady, na místě, kde se hrůzy udály," uvedl Vondráček. Podle něj se Lidice staly symbolem pro celý svět.

Pietní akt začal ranní mší českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila na základech kostela svatého Martina. Biskup připomněl lidického faráře Josefa Štemberku, od jehož narození letos uplynulo 150 let. Byl zastřelen spolu s lidickými muži. K jejich společnému hrobu byly při dnešním pietním aktu položeny desítky věnců různých delegací včetně státních, politických a dalších organizací.

Marie Šupíková, která se narodila v roce 1932, je jedním ze 105 lidických dětí. Zachráněno jich bylo 17. Většinu nacisté zavraždili, Marii Šupíkovou, rozenou Doležalovou, vybrali jako vhodnou k poněmčení. "Odloučení od maminky a babičky byl pro mě a pro bratra nejbolestivější okamžik, který při této vzpomínce stále bolí," uvedla Šupíková, kterou se podařilo vypátrat v roce 1946, poté se vrátila do Československa. Setkala se ještě se svou matkou, která po čtyřech měsících zemřela. Otce nacisté zastřelili 10. června 1942, patnáctiletého bratra o šest dní později.

Odpoledne je v Lidicích věnováno tradiční celostátní přehlídce dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Říhová Michaela

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ