Spory v justici
Válka žalobců pokračuje ve Vidnavě, tvrdí exministr Pospíšil
02.08.2012 06:01 Původní zpráva
Mělo jít o vážnou skvrnu na jeho kariéře. Teď ale bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dokládá, že při plánování detenčního ústavu ve Vidnavě nechyboval. "Je zajímavé, že se ty zprávy začaly šířit, až když jsem odvolal vrchního žalobce Vlastimila Rampulu," tvrdí Pospíšil.
Nákup budovy pro detenční ústav ve Vidnavě byl předražený. Figurovaly v něm neprůhledné firmy. Navíc je otázka, zda je v zemi vůbec tolik násilnických psychopatů, aby byl ústav potřebný. Těmto výtkám čelil bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zvlášť poté, co v kauze Vidnava svědčil na začátku července na policii.
Pospíšil: Jde o útok na mě
Exministr všechno označuje za výmysly. "Jde o útok na mě," říká Pospíšil. "Je zajímavé, že se Vidnava vyšetřovala zhruba tři roky a policie nic nenašla. Všechno ožilo až vloni na podzim, kdy jsem se rozhodl odvolat vrchního státního zástupce Rampulu," říká Pospíšil.
Pospíšil nemá pochybnosti o tom, odkud se zprávy berou. V rukou má e-mail odeslaný z adresy Petra Dimuna, jenž dělal mluvčího bývalému ministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi (dřív Unie svobody), který zase figuroval v kauze takzvané justiční mafie. Vysoce postavení lidé z justice kolem bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké v ní vyvraceli podezření, že se spojili, aby mohli ovlivňovat citlivé kauzy.
Nyní Dimun pracuje pro Jiřího Paroubka a jeho stranu NS-LEV21. Tvrdí, že žádné dokumenty nerozesílal, pouze připravoval podklady pro poslaneckou interpelaci a o kauze psal na Paroubkově webu Vaševěc.cz. "Žádné dokumenty nerozesílám. I kdybych to dělal, nevím, co je na tom špatného. Na celé kauze Vidnava je přece podstatné, jestli pan Pospíšil konal správně, nebo ne," uvedl Dimun.
Miliony na budovy
Pro Pospíšila je kauza zvlášť citlivá, protože se kvůli ní už od začátku jara hovoří o jeho vydání policii. Za tu dobu nashromáždil množství dokumentů, které podle něj popírají jeho vinu. Materiály kolující po Praze mu například předhazují, že budovy bývalého kněžského semináře nemusel kupovat pro vězeňskou službu za 29 milionů korun, ale stačilo pouhých dvacet milionů.
Toto tvrzení vyvrací Pospíšil za pomoci listiny z roku 2005. "Tady je patrné, že už tehdy vyjednávala vězeňská služba s bBskupstvím ostravsko-opavským o částce 32 milionů korun, kterou se snažila snížit na rovných 30 milionů, a to se mnou ještě nemělo nic společného, protože na ministerstvu úřadoval Pavel Němec," sdělil exministr.
Podle něj ani neplatí, že by se pouštěl do obchodů s neprůhlednými firmami, od nichž by si vězeňská služba dlouhodobě pronajímala kněžský seminář ve Vidnavě za nevýhodných podmínek. "Už v lednu 2008 jsem vydal vězeňské službě jasný pokyn: buď si má sehnat nový dům, nebo odkoupit od soukromé firmy kněžský seminář za stejných podmínek, které dojednala dřív," tvrdí exministr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.