Lidé v Česku by od roku 2030 mohli odcházet do penze v 65 letech a povinné pojistné by měli místo 25 odvádět 35 let. Návrh zákona, který by měl důchodový systém v Česku upravit, dnes schválila vláda. První fázi důchodové reformy nyní posoudí parlament.
Důchodový věk se postupně zvyšuje už od poloviny 90. let, a to na 63 let. Muži tak odcházejí nyní do penze zhruba v 61 letech, bezdětné ženy v 60. Matky podle počtu vychovaných dětí o něco dřív. Podle návrhu zákona by měl i po dosažení 63 let růst věk pro odchod do důchodu stejným tempem jako dosud. U mužů by se každoročně zvedal o dva a u žen o čtyři měsíce. Možnost jít dřív do penze podle počtu dětí by měly mít nadále matky dvou a více dětí.
Povinné pojištění by lidé měli v budoucnu odvádět 35 let, tedy o deset let déle než nyní. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) ale už teď člověk v Česku pracuje v průměru čtyři desítky let. Poté, co by zákon začal platit, by se do doby nároku na penzi nemělo už zahrnovat studium. U lidí, kteří dostudovali či vystudují do roku 2010, by v takzvaných náhradních dobách zůstalo.
Jaké změny vláda navrhuje |
* Dřív do penze budou moci jen matky dvou a více dětí (dvě děti - 64 let, tři děti - 63 let, více dětí - 62 let). |
* Povinné pojištění by lidé měli odvádět 35 let, tedy o deset let déle než nyní. |
* Do doby nároku na penzi se od roku 2010 nebude započítávat studium. |
* Místo částečných a plných invalidních důchodů by měly existovat tři stupně podle omezení schopnosti pracovat. |
* Pracující důchodce by mohli pobírat polovinu penze a dál si "nadělávat" na důchod, tedy zvyšovat procentní výměru. |
Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Chtěla je stihnout do voleb v roce 2010. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů.
Původně měl kabinet zákon o první etapě dostat do konce loňského září. Termín se posunul kvůli jednání komise pětice parlamentních stran, která se měla na podobě normy shodnout. Dohoda zkrachovala. Vládní strany s opoziční ČSSD chtějí dál jednat i poté, co dostanou normu poslanci. O jednání mluví i sociální demokraté. Debatovat ale chtějí o celé reformě, nejen o její první části. Jsou proti opt-outu.
Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) návrh zákona i dalších etap kritizovalo. Předseda ČMKOS Milan Štěch před nedávnem prohlásil, že pokud se vládě podaří úpravy prosadit, chtějí odboráři po případné změně vlády po volbách usilovat o vrácení penzijního systému do původní podoby.
Foto: Jan Šilpoch