Krajské volby jako žně pro radikály? Body sbírá i KSČ

Domácí
9. 10. 2012 06:20
Lídr DSSS Petr Kotáb (úplně vlevo) se dokonce díky slibnému výsledku v průzkumech dostal do předvolební televizní debaty.
Lídr DSSS Petr Kotáb (úplně vlevo) se dokonce díky slibnému výsledku v průzkumech dostal do předvolební televizní debaty.

Už za tři dny začnou lidé vybírat novou politickou reprezentaci, která zasedne v krajských úřadech. Pokud se potvrdí předvolební průzkumy, mohou se leckterá hejtmanství znatelně radikalizovat. Záleží na tom, zda voličům vydrží naštvanost.

"Vzdáváme hold Marxovi, Engelsovi a Leninovi, kteří ukázali lidstvu cestu vpřed." - "K. Gottwald a J. V. Stalin mají své nehynoucí zásluhy na zrodu vyspělého Československa, jehož jméno s úctou vyslovoval celý svět." Že tato prohlášení patří do dávné minulosti? Omyl. Pocházejí z webových stránek Komunistické strany Československa spojené s předlistopadovým komunistickým lídrem Miroslavem Štěpánem, která se po dlouhé době rozhodla jít do voleb. A ve Středočeském kraji zmítaném kauzou nyní již bývalého oranžového hejtmana Davida Ratha získává 3,5 procenta.

Miroslav Štěpán.Vyplývá to alespoň z volebního modelu společnosti PPM Factum pro Český rozhlas. KSČ by podle něj ve volebním klání skončila na šestém místě a předběhla i takové subjekty, jako jsou například Věci veřejné, Strana zelených či koalice lidovců, SNK-ED a nezávislých.

"Vypadá to, že spousta hlasů, které chtějí lidé u voleb použít, jsou takzvané protestní. Lidé jsou otrávení politikou a současnou situací," komentoval pro on-line deník TÝDEN.CZ dosavadní průzkumy ředitel agentury STEM/MARK Jan Tuček.

Podle předvolebního šetření jeho společnosti a agentury SC&C má zase na Ústecku reálnou šanci na zvolení do krajského zastupitelstva Dělnická strana sociální spravedlnosti, nástupkyně soudem rozpuštěné Dělnické strany. Její tamní lídr Petr Kotáb se dokonce na základě volebního modelu sestaveného pro Českou televizi zúčastnil předvolební debaty. Průzkumy STEM/MARK a SC&C přiřkly "dělníkům" čtyři procenta hlasů i na Plzeňsku. A v Libereckém kraji dosáhli radikálové ve volebním modelu na procenta dvě.

KSČ, která podle průzkumu PPM Factum bodovala ve středních Čechách, má svá želízka v ohni také na Ústecku, Pardubicku a v Moravskoslezském kraji. V Českých Budějovicích, Hradci nad Moravicí a v Ostravě také kandiduje do Senátu.

Kdo se neušpinil

Nedávný protestní pochod DSSS Ústím nad Labem kolem ubytoven obývaných převážně Romy.Protestní hlasy podle Tučka v minulých volbách často sbírala KSČM (i letos podle průzkumů vyhrává na Ústecku - pozn. red.), ale nyní se rozptýlily, protože s přibývajícími aférami politiků už je není příliš komu dát. Právě ve Středočeském kraji postiženém Rathovou aférou dosud vládne ČSSD s tichou podporou parlamentních komunistů. "Takže pro protestní hlasy přicházejí v úvahu i menší strany. Ať už jsou to zemanovci, Dělnická strana sociální spravedlnosti, pirátská strana a může to být i ta Štěpánova komunistická strana ve Středočeském kraji," uvedl Tuček.

Skutečný výsledek voleb se však od průzkumů může značně lišit. Předvolební šetření se totiž dělají zhruba na tisícihlavých vzorcích a ve volebním modelu pak i pár hlasů stačí k tomu, aby určitá strana získala nějaká procenta. Protestní hlasy také nepatří k nejpevnějším. "Je otázka, zda tito lidé přijdou nakonec i k volbám," uzavřel Tuček.

Autor: - val -Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Další čtení

Místní postavili své toulavé kočce Mejbl sochu. Má i svůj profil na facebooku

Domácí
2. 7. 2025
Pražská ZOO chladí lední medvědy tunami sněhu

Nejen v Česku. Nezvyklá tropická výheň spaluje celou Evropu

Domácí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Kartelová dohoda měla vydělat miliony. Úřad ji odhalil a firmy přiznaly

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ