Volební manažer = dobře placená funkce? Jak kde
07.05.2010 06:30 Původní zpráva
Ostrá slova létají vzduchem. A po středečním večeru i pěsti. Nejukřičenější z ukřičených jsou přitom dva muži - Jaroslav Tvrdík a Ivan Langer. Vzájemní rivalové, které ale jedno spojuje. Jsou to volební manažeři. První z ČSSD, druhý z ODS. A kritizovat toho druhého a jeho stranu mají zrovna teď tak trochu v popisu práce. Je totiž necelý měsíc před volbami.
Co jsou vůbec zač volební manažeři? Bývalí politici, aktivní politici, podnikatelé, tiskoví mluvčí, diplomaté, studenti vychovaní stranou. Prostě lidé nejrůznějších profesí, již jsou přesvědčeni o své pravdě. A to, že jejich strana je ta jediná a pravá, pro níž chtějí úspěch.
ČTĚTE TAKÉ: Volební nej: o poslanecké křeslo usiluje 89letý muž
Průzkum: volby by vyhrála ČSSD, posiluje KSČM
Volby 2010: na kandidátkách jsou opět kontroverzní lidé
Mnozí za svou předvolební pomoc nechtějí ani žádné horentní peníze. Třeba volební manažer lidovců Tomáš Podivínský, jenž ještě do konce loňského roku působil jako generální konzul v Drážďanech, přiznal: "Od KDU-ČSL dostávám v hrubém do dvaceti tisíc korun měsíčně. Ale já to nedělám pro výdělek." Ne všechny platy volebních manažerů se ale pohybují na této úrovni. Nejvyšší dosahují v hrubém ke čtyřiceti i padesáti tisícům.
Další výhody jsou pak nasnadě. Mnozí volební manažeři mají k výkonu své funkce k dispozici ještě auto s řidičem. Jako třeba volební manažerka KSČM Věra Žežulková s platem vyšším jak třicet tisíc korun.
A jak se vlastně vůbec může stát člověk volebním manažerem? Povětšinou musí mít hlavně léty prověřený vztah k dané straně. "Pracovala jsem na tiskovém oddělení, pomáhali jsme s kampaněmi a teď jsem volební manažerkou," prohlásila Žežulková. V práci je prý teď občas i dvacet hodin denně.
Její slova potvrzuje to i současný manažer z TOP 09 Jaroslav Poláček, který pracuje ve volebních štábech od roku 2001. Jako profesionální manažer například řídil lidoveckou kampaň do Evropského parlamentu. Obamovský model kampaně Ploty stál tehdy KDU-ČSL necelé dva miliony a přinesl zisk dvou mandátů v Bruselu. Po zvolení Cyrila Svobody předsedou ale Poláček odešel společně s částí politiků do nově vznikající TOP 09.
Úplným nováčkem, vysokou politikou příliš neposkvrněným, je naopak podnikatel Vít Bárta, manažer Věcí veřejných. "Přibližovací manévr jsem prováděl už od loňského roku, kdy jsem byl napřed jen sponzorem. Pak jsem straně pomáhal s konzultacemi, no a nakonec na nátlak mé partnerky Kateřiny Klasnové (místopředsedkyně VV, pozn. red.) a předsedy Radka Johna jsem se stal volebním manažerem," vysvětluje svou nominaci.
K TÉMATU: Tvrdík ukázal video: Modrý tým ODS cvičí střelbu
Ostřílení političtí volební matadoři Jaroslav Tvrdík (ČSSD) a Ivan Langer (ODS) nechali dotazy bez odpovědi. Přitom to jsou právě oni, kdo se téměř denně špičkují a vedou proti sobě ty nejostřejší politické kampaně. Naposledy se do sebe pustili třeba kvůli Modrému týmu.
A čím chtějí současní volební manažeři lidi oslovit? Tak třeba Podivínský k lidovcům přišel s jediným cílem. Vymýtit slogan: Dobrý den je, když..., s nímž chtěla KDU-ČSL oslovovat před nakonec zrušenými podzimními volbami. "Slogan je to sice hezký, ale kde je v něm ten obsah, který máme lidem říct," prohlásil. KDU-ČSL se nyní na svých webových stránkách představuje jako to lepší v nás.
TOP 09 vsadila také na internetovou kampaň a sklízí vavříny. Facebooková aplikace je jedna z nejúspěšnějších, dnes má přes 23 tisíc fanoušků a 6 tisíc podporovatelů, kteří se aktivně zapojují. Strana nedávno spustila speciální komunitní portál a volební štáb zásobuje podporovatele soutěžemi typu Tisíc kočárů pro knížete, ve které se hraje o to, kdo vyfotografuje nejvíce automobilů s nálepkou strany.
Věci veřejné pak vsadily na heslo Konec politických dinosaurů a tvář Radka Johna. A přestože popularita této strany stoupá, její volební manažer není ještě spokojen. Jakého výsledku by chtěl dosáhnout? "Mojí metou je, abychom měli na podzim úspěch," řekl Bárta.
A co je vůbec největší průšvih této kampaně? "Když jsem byl v zahraničí, tak mi tvrdili, že negativní kampaň netáhne. To mě zarazilo, protože tady vidíte jen mraky hnusáren, malicherností," řekl Podivínský. Také podle Žežulkové se velké strany jen zbytečně pošťuchují místo toho, aby vysvětlovaly svůj program.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.