Jednání bezmála padesátky lidí, které pražská policie zadržela v souvislosti s akcemi stoupenců krajní pravice 17. listopadu, policisté nakonec vyhodnotili ve všech případech jako přestupky.
Informovala o tom mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Policisté se podle ní ale stále zabývají incidenty z mostu Legií, které následovaly po rozpuštění shromáždění krajně pravicové Dělnické strany u Národního divadla.
Akce příznivců ultrapravice v Praze 17. listopadu provázely násilnosti. Policie v den oslav 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu zadržela v Praze 49 lidí, přičemž 33 z nich policisté podezírali z trestných činů. "Obvinění žádné nepadlo," řekla Zoulová. Zbylých 16 lidí se podle ní dopustilo přestupku neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.
PSALI JSME: Extremisté oslavy výrazně nenarušili. V cele je 49 lidí
Policisté obviní za potyčky při oslavách 33 lidí
"Napadení reportéra na mostě Legií je stále prošetřováno jako podezření z trestné činnosti. Konkrétní osoba ale ještě obviněna nebyla," řekla Zoulová k potyčkám, které se 17. listopadu odehrály na mostu Legií po shromáždění u Národního divadla. Mezi napadenými byli i novináři.
O několik hodin později došlo i na potyčky s policejními těžkooděnci na Karlově náměstí a na Výtoni, při nichž tři policisté utrpěli lehká zranění. Policisté proto podezírali 33 lidí z útoku na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci kvůli tomu, že někteří z radikálů například házeli kameny na policejní auta.
Policisté nakonec dospěli podle Zoulové k závěru, že šlo například o přestupek rušení občanského soužití a v případě napadení aut o přestupek proti majetku. "Tím, že škoda nepřesahovala pětitisícovou hranici, tak to muselo zůstat u přestupku," řekla Zoulová.
Pozvánky na všechny akce krajní pravice se objevily na webu odpor.org, který je spojován s neonacistickým Národním odporem.
Ilustrační foto: ČTK a Jan Schejbal