Vývoj událostí kolem Jiřího Čunka
06.08.2007 19:22
Vývoj událostí kolem vyšetřování místopředsedy vlády a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka:
Prosinec 2006 - V MfD se objevily zprávy o vyšetřování Jiřího Čunka pro podezření z korupce. Policie začala v listopadu Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B Real půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Čunek i firma to odmítli.
7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že nehodlá naléhat na Čunka, aby kvůli podezření z korupce složil vládní funkce.
9. února 2007 - Policie obvinila Čunka z přijetí úplatku.
7. března 2007 - Čunek po jednání s Topolánkem a předsedou SZ a vicepremiérem Martinem Bursíkem řekl, že ani jeden z jeho kolegů ve vládě nenaléhá na jeho odchod z funkcí.
14. března 2007 - Premiér Topolánek naznačil, že by bylo lepší, aby Čunek odstoupil a po zbavení podezření se do kabinetu případně zase vrátil. Později uvedl, že Čunkova kauza poškozuje celou vládu, k odchodu ale Čunka nutit nebude.
16. března 2007 - Celostátní konference KDU-ČSL vyjádřila Čunkovi podporu.
6. dubna 2007 - Bursík i první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová řekli, že od Topolánka čekají řešení situace kolem Čunka. Republiková rada Strany zelených později přijala usnesení s požadavkem odvolání či odstoupení Čunka z vlády.
10. dubna 2007 - Prezident Klaus uvedl, že situace kolem Čunka nesmí vyznít do ztracena. Koncem června pak prezident vyjádřil údiv nad protahováním celé kauzy.
15. dubna 2007 - Topolánek uvedl, že bude ochoten odvolat Čunka, pokud se na tom dohodne s lidovci a neohrozí to vládu.
27. dubna 2007 - Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy.
3. května 2007 - Topolánek ve sněmovně uvedl, že by na místě Čunka asi odstoupil. Nyní již ale hodlá počkat na to, jestli žalobce pošle případ k soudu. Podobně se vyjádřil i Bursík.
29. května 2007 - Čunek v rádiu Impuls řekl: "Odstupovat nebudu, zvlášť poté, co jsem si pročetl spis".
8. června 2007 - Nejvyšší státní zastupitelství odebralo Čunkovu kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi, a přidělilo ji do Jihlavy. Důvodem pro změnu žalobce byla podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba. ČSSD obvinila vládu, že snaží případ manipulovat.
11. června 2007 - Předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) svolal na žádost ČSSD k Čunkovu případu mimořádnou schůzi sněmovny, kde se mělo o kauze hovořit. Koaliční poslanci ale konání schůze 15. června znemožnili.
12. června 2007 - Vesecká před členy sněmovního ústavně-právního výboru uvedla, že nejednala na politickou objednávku, do případu musela podle zákona zasáhnout. Její postup poté podpořil senátní mandátový a imunitní výbor.
20. června 2007 - ČSSD poté, co neprosadila sněmovní diskusi o Čunkově případu, vyvolala hlasování o důvěře vládě. Kabinet hlasování přežil.
23. června 2007 - Topolánek po jednání Výkonné rady ODS řekl, že Čunka odvolá, pokud by byl obžalován a neodešel by sám.
26. června 2007 - Jihlavský státní zástupce dokončil studium spisů v Čunkově případu. Řekl, že nyní bude chtít doplnit důkazy a celou kauzu hodlá dokončit v průběhu srpna.
6. srpna 2007 - Státní zástupce zastavil stíhání vicepremiéra Čunka, který byl podezřelý z přijetí úplatku. Aféra šéfa lidovců tak asi definitivně končí. Uvedl to server lidovky.cz.
Ilustrační foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.