Do Keni v časných ranních hodinách dorazili čtyři vzácní nosorožci bílí ze zoo ve Dvoře Králové. Na letiště v hlavním městě Nairobi je dopravilo letadlo z pražské Ruzyně a dva samci a dvě samičky byli ihned vypraveni na cestu do přírodní rezervace Ol Pejeta v centrální části Keni. Odborníci si od přesunu zvířat do přirozeného afrického prostředí slibují, že by se tam mohli rozmnožit a zachránit tak svůj druh.
"Cesta letadlem byla bez problémů. Teď jedou sem k nám. Celou cestu spali v bednách," uvedla. Podle vyjádření veterináře i ošetřovatele jsou prý všechna zvířata v pořádku. Na vzácné tlustokožce čeká ředitelka přímo v rezervaci. "Taxi, které nás mělo dopravit na letiště, prostě nepřijelo. Tak je uvítáme tady," poznamenala Holečková. Vykládání vzácných tvorů by se podle ní mělo uskutečnit brzy odpoledne.
ČTĚTE TAKÉ: Lvů v Keni rychle ubývá, hrozí jim vyhynutí
Nosorožci míří do Keni: letadlem a kamiony
Transport nosorožců ze Dvora Králové do Keni je pokusem o záchranu druhu. Severní bílí nosorožci jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu.
Podle posledních údajů objevili odborníci v Súdánu tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt do rezervace, kam míří nosorožci z dvorské zoo. Zoo ve Dvoře Králové vybrala na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého samce Suni a dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu.
Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní nosorožce se podařilo odchovat ve dvorské zoo. Od roku 2000 ale všechny pokusy o oplodnění selhávají. Nosorožci bílí se dožívají přibližně 40 až 45 let. Všechna zvířata jsou podle odborníků ve velmi dobrém zdravotním stavu.
Foto: ČTK