Postgraduální vzdělávání lékařů v Česku je nepřehledné, cesta k atestacím komplikovaná. Pro některé mladé lékaře to může být důvod k odchodu do zahraničí, zaznělo na sjezdu České lékařské komory (ČLK) v Brně.
"Doktoři už neodcházejí kvůli penězům, ale kvůli nejasným pravidlům, jak se dostanou k atestaci. Odcházejí tam, kde jim to jasně nalinkují," řekl viceprezident komory Zdeněk Mrozek.
Kardiolog Josef Veselka varoval před nadstavbovými atestacemi a také před prodlužováním postgraduálního vzdělávání - pokud bude trvat deset nebo 15 let, nikdo prý nebude chtít obor vykonávat. "Je to největší nebezpečí české medicíny v příštích dvou dekádách," řekl Veselka.
Lékařům chybí také dlouho slibovaná vyhláška, která má stanovit kompetence čerstvých absolventů lékařské fakulty. Letos novelizovaný zákon přitom říká, že bez odborného dozoru či dohledu může lékař vykonávat jen činnosti, které odpovídají rozsahu znalostí a dovedností získaných studiem. "Ve vyhlášce to ale definováno nemáme," konstatoval Mrozek. Chybí i další prováděcí předpisy, doplnil.
Proti novele zákona upravující vzdělávání lékařů komora protestovala, nakonec ji ale zákonodárci schválili. Novela zvyšuje počet základních studijních oborů, naopak snižuje počet specializací. Podle vlády měla změna především zjednodušit a zkrátit dobu pro získání lékařské specializace. Novela také upřesňuje výkon odborného dohledu nad neatestovanými lékaři a vymezuje požadavky na garanta oboru a školitele.