Zdravotní poplatky, nemocenská, ceny léků. Politici si udělali ze zdravotnictví předvolební top téma. Když se má ale rozhodnout o osudu 150 miliard v rukou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a 6,2 milionu jejích klientů, politici jen mávnou rukou. "Volba správní rady pojišťovny? Tohle teď opravdu nikdo neřeší, všichni jsou na kampani," odpovídají shodně.
Přitom nebýt před volbami, vedl by se o volná místa pořádný boj. Správní rada VZP je totiž jedním z nejlukrativnějších přivýdělků, na jaký si mohou zákonodárci přijít. Pro členství nepotřebují žádnou zvláštní kvalifikaci a vydělají si až čtvrt milionu ročně.
"Odměna za členství se pohybuje zhruba od 10 tisíc do 35 tisíc měsíčně, záleží na tom, jestli se člen účastní jednání. Při neúčasti je odměna nižší," přibližuje mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Další desítky tisíc mohou politici získat v několika dalších pracovních skupinách - skupině pro finance a audit, skupině pro smluvní politiku nebo skupině pro fond prevence.
ČTĚTE DÁLE: Rath útočí na VZP a zubaře, prý pomáhají ODS a TOP 09
VZP zrušila pokuty nemocnicím, které nevybírají poplatky
Jenomže správní rada, která se má volit příští pátek na schůzi Poslanecké sněmovny, bude zasedat jen chvilku, přesněji do podzimu. O stálých místech na čtyři roky se rozhodne až pak, v nové Poslanecké sněmovně, která vzejde z květnových parlamentních voleb. Členství v přechodné radě by tak mohlo některé politiky v očích voličů poškodit. Politické strany proto jména tají a politici otevřeně o VZP raději nemluví. "Sociální demokraté určitě jmenovali deset lidí do správní rady a osm do dozorčí. Jména ale nevím," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ zdroj blízký straně.
"Všichni jsou na kampani a tohle nikdo moc neřeší," odpověděl například za občanské demokraty místopředseda zdravotního výboru Boris Štastný. Podobně reagoval místopředseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc. "Já jsem teď na kampani na jižní Moravě," vysvětlil svůj nezájem.
Pouze zelení nedělali s nominací tajnosti. "My tam posíláme Džamilu Stehlíkovou. Pokud bude ve správní radě VZP zasedat, bude to po celou dobu bez nároku na honorář," řekl Václav Kůs z jejich tiskového odboru.
Tučný přivýdělek: čtvrt milionu ročně
Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny si dnes přivydělává jedenáct zákonodárců. Na tučné odměny sice nikdo z nich nemá právní nárok, přesto je ale vždy dostanou. Odměny se totiž stanovují v takzvaném zdravotně pojistném plánu. A ten schvalují opět poslanci. Do střetu zájmů se přitom nikdo nedostane - podle zákona totiž politici nesmějí dostávat odměny jen za to, že působí ve státních firmách. Přitom VZP je veřejnoprávní instituce.
Přechodná správní rada pojišťovny by se měla volit už na květnové schůzi Poslanecké sněmovny příští pátek. Funkční období většiny dosavadních členů rady totiž skončí 9. května. Nominace směly poslanecké kluby posílat do 7. května do 14 hodin. Nová trvalá správní rada VZP se bude volit až po volbách - po ustavující schůzi sněmovny, a to nejpozději do 90 kalendářních dnů.
Správní rada VZP má deset členů jmenovaných vládou a dvacet volených sněmovnou. Dozorčí rada pak tři členy jmenované vládou a deset volených sněmovnou. Mezi členy těchto rad jsou často současní i bývalí zákonodárci. Současným předsedou správní rady VZP je náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS), místopředsedou jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
PSALI JSME: Šéf VZP se rozčílil: Kvůli neochotě ztrácíme klienty
VZP poslala dva miliony do Irska. Nikdo neví za co
Mezi nejdůležitější pravomoci správní rady patří kromě toho, že jmenuje a odvolává ředitele, schvalování návrhu zdravotně pojistného plánu. Dozorčí rada má dohlížet na dodržování právních a vnitřních předpisů a kontrolovat celkové hospodaření pojišťovny. Pokud by se tedy správní rada pojišťovny nezvolila, nic strašného se podle ředitelky Odboru komunikace VZP Anny Veverkové nestane. "Všechno důležité, o čem se mělo rozhodnout, se už stihlo. I kdyby tak zůstala rada neusnášeníschopná, do podzimu to vydržíme," řekla.
Správní rada ještě ve starém složení zvolila počátkem dubna nového ředitele VZP na další čtyři roky, stal se jím dosavadní šéf Pavel Horák. Byl jediným kandidátem.
Foto: Tomáš Novák, Jan Zatorsky, ČTK.