Pražští policisté zadrželi skupinu lidí, kteří údajně padělali doklady, a legalizovali tak pobyt v Česku stovkám cizinců. Díky jejich činnosti prý také bylo založeno nelegálně několik stovek společností. Na webových stránkách pražské policie o tom informovala mluvčí Iva Knolová.
Operace Tibet se účastnilo na 70 příslušníků odboru hospodářské kriminality, pražské speciální pořádkové jednotky a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Členové zadrženého gangu nabízeli klientům z takzvaných „třetích zemí" zajištění dokladů potřebných k trvalému či dlouhodobému pobytu. Tyto služby nabízeli v inzerátech, nebo přes prostředníky v zemích bývalého Sovětského svazu.
Pokud někdo projevil zájem, dostal listiny potřebné k založení nejrůznějších společností a jejich zapsání do obchodního rejstříku, a to pouze na základě jejich osobních údajů. Skupina vyráběla a padělala listiny i v cizojazyčných verzích. "Jednalo se o dokonalé padělky, jen velmi těžko rozpoznatelné od pravých dokumentů. Běžnou vizuální kontrolou takový padělek nemohl být prakticky odhalen," uvedla mluvčí policie Iva Knolová.
Díku tomu získali cizinci například čistý trestný rejstřík, potvrzení o dosaženém vzdělání či potvrzení o složení základního jmění v jednotlivých bankovních domech. Dokonce mohli vystupovat jako podnikatelé. Za tyto služby platili klienti v dolarech či eurech. Jiní si předem dohodnutou částku zapůjčili v zemích svého původu a poté ji spláceli zde ze svých příjmů. Kolik osob takovým způsobem získalo povolení k pobytu a další listiny, dosud není známo, ale podle informací policie jde o stovky lidí.
Policisté provedli prohlídky v hlavním sídle této skupiny v Praze 4 - Pankráci a ve dvou dalších provozovnách. V sedmi případech byly provedeny domovní prohlídky.
Policejní komisař podezřelé v pěti případech obvinil ze spáchání trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, padělání a pozměňování veřejné listiny, nedovolené výroby a držení státní pečeti a úředního razítka a v jednom případě došlo k obvinění ze spáchání trestného činu nedovolené ozbrojování. Není vyloučeno, že obvinění bude rozšířeno i o trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky. Obviněným hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Kriminalisté prý sledovali jednání skupiny v uplynulých dvou letech.
Foto: Policie ČR