Krizi ve zdravotnictví pomůže řešit armáda. Po jednání členů Bezpečnostní rady státu s hejtmany to řekl premiér Petr Nečas. Společně začali chystat krizový scénář pro zdravotnictví, pokud by doktoři své výpovědi nestáhli a z práce ke konci února odešli.
Premiér také vzkázal, že vláda lékařským odborářům neustoupí, a dodal, že nabídku v podobě dvou miliard, kterou hodlá poslat na platy lékařů, považuje za "štědrou a také za konečnou".
"Polní nemocnice se s vysokou pravděpodobností stavět nebudou," podotkl premiér. Podle něho má však armáda vlastní vojenské nemocnice, které mohou při zajištění akutní péče vypomoci. Využít by se podle Nečase daly i její sanitky či vrtulníky k případnému převozu pacientů z míst, kde by byla možnost ošetření kvůli odchodu doktorů omezená.
"V případě odchodu lékařů vypomohou vojenští lékaři a vojenské nemocnice. Ale samozřejmě nemůžeme všechny lékaře nahradit," řekl pro Českou televizi vicepremiér a ministr obrany Alexandr Vondra. Experti však upozorňují, že mezi vojenskými lékaři - jichž je údajně okolo 230 - nejsou zastoupeni všichni specialisté, kterých by v případě nouze bylo potřeba.
Nemocnice by ke konci února mohly opustit zhruba čtyři tisícovky z asi 20 tisíc doktorů. Někde by se péče musela omezit, některá oddělení by se musela zavřít. Odbory v protestní akci Děkujeme, odcházíme žádají zvýšení platů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil na zvednutí mezd zdravotníkům dvě miliardy korun. Tři čtvrtiny sumy by si rozdělili lékaři, čtvrtinu sestry a personál. Lékařské odbory však žádají pro doktory celou částku. Ke stažení výpovědí nevyzvaly.
Pokud by doktoři výpovědi nestáhli, přestaly by nemocnice od konce února přijímat ty pacienty, u nichž je možné zákroky odložit. Zdravotníci z některých oddělení by se přemístili tam, kde by byl pracovníků nedostatek.
"Běžný prázdninový provoz, kdy nemocnice běží na 50 procent výkonu, je možné udržet dva měsíce," uvedl Heger. Předpokládá však, že ne všichni nespokojení lékaři z nemocnic nakonec odejdou. Mnozí totiž podle jeho informací jinou práci nemají.
Postoj ministra Hegera podpořil prezident Václav Klaus. Výhrůžkám lékařů nelze podle hlavy státu dále ustupovat. Klaus naopak ocenil zdravotníky, kteří se k protestu nepřidali. Naopak šéf asociace krajů Hašek řekl, že každé řešení bude dražší než dohoda s lékaři. Vláda by se s nimi proto podle něj měla dohodnout.
Lékaři z Plzně nabídku na vyšší platy nepřijali
Během úterý vyšlo také najevo, že lékaři ve Fakultní nemocnici Plzeň, kteří podali výpověď v celostátní akci Děkujeme, odcházíme, nepřistoupí na nabídku ředitelky nemocnice na zvýšení platů ze zdrojů nemocnice. Ředitelka nabídla všem lékařům peníze, které požadovali, tedy 8 tisíc, 10 tisíc a 12 tisíc korun k platům navíc. Za to žádala, aby doktoři, kteří chtějí odejít, okamžitě stáhli výpovědi a snažili se spolupracovat.
"Nabídky si velice vážíme, ale nepřistoupíme na ni a výpovědi nestahujeme. Doufáme však, že tato nabídka bude impulzem pro další jednání na celostátní úrovni," řekl Jiří Náhlovský, jeden z organizátorů akce v nemocnici. Stanovisko podle něho vyjadřuje názor Lékařského odborového klubu (LOK) nemocnice i lékařů, kteří podali výpověď a nejsou členy LOK.
"Já už vlastně nevím, co chtějí. Nerozumím tomu. Na posledním jednání LOK požadoval částky, které jsem jim teď navrhla," uvedla ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.
Zvýšení platů slíbila lékařům i nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Platy by měly být vyšší o pět až osm tisíc korun v závislosti na délce praxe a dosaženém vzdělání. Vedení nemocnice zároveň požádalo lékaře, aby stáhli své výpovědi.