Personální situace v zařízeních sociální péče, například domovech důchodců nebo domovech s pečovatelskou službou, komplikuje zdravotnickým záchranným službám situaci. Vyjíždějí do nich čím dál častěji. Státu tak utíkají velké peníze.
Na semináři v Poslanecké sněmovně na to minulý týden upozornil Tomáš Havlásek z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Důvodem je podle něj malý objem peněz, které na sociální služby jdou, což by se podle něj mělo změnit. "Pobytové zařízení sociálních služeb zůstane bez zdravotnického personálu, ke každému, i banálnímu (zvýšená teplota) problému bude nezdravotnický personál volat rychlou záchrannou pomoc - a výjezd posádky stojí několik tisíc korun. V poslední době se již zaznamenává nárůst výjezdů posádek rychlé lékařské pomoci do pobytových zařízení sociálních služeb," konstatoval Havlásek.
Anketa on-line deníku TÝDEN.CZ mezi několika zdravotnickými záchrannými službami jeho slova potvrdila. "Od roku 2009 vzrostl počet výjezdů o 25 procent, ale zároveň počet výjezdů k bezprostřednímu ohrožení života se nezvýšil. Množí se výjezdy suplující běžnou lékařskou péči - péči praktiků," konstatovala například mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Petra Effenbergerová.
Například v roce 2011 vyjela ve Středočeském kraji záchranka do domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou ve 3856 případech, v roce 2012 v 5677 případech a loni v 6830 případech. "Nárůst je dán i tím, že počet subjektů, které poskytují tuto službu, se zvyšuje, a to zejména zvýšením počtu subjektů v soukromém sektoru," konstatovala Effenbergerová. Tito poskytovatelé podle ní nejsou zdravotnická zařízení - tedy nemusí mít lékařské ani zdravotnické personální zajištění, i když mnohdy garantují zdravotnickou péči." Lze podotknout, že jejich práce, i když je chvályhodná, je stále komerční záležitostí. A příjezd posádky je ‚zadarmo'," dodala s tím, že to pro záchranku představuje obrovskou zátěž.
Podobné zkušenosti mají i v jiných krajích. "Naše posádky často suplují lékařskou službu v těchto zařízeních," řekla Jiřina Ernestová z pražské záchranné služby s tím, že bohužel nemá k dispozici přesné statistiky. Oproti tomu nárůst nezaznamenali například ve Zlínském kraji, kde to ovšem řeší spoluprací s praktickými lékaři.
Nejsou peníze, nejsou lidi
"Je to jednoznačně tím, že se v pobytových zařízeních sociálních služeb snížil počet zdravotnického personálu," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. V mnoha zařízeních podle ní z ekonomických důvodů nejsou všeobecné sestry nebo jich je tam málo a pracovníci těchto zařízení dostali příkaz, aby při každém zhoršení zdravotního stavu klientů volali zdravotnickou záchrannou službu.
Průměrné náklady na výjezd sanitky do jednoho zařízení pobytových služeb sociální péče se podle Žitníkové pohybují okolo čtyř tisíc korun. "Sanitky tam jezdí opakovaně, občas i několikrát za noc. Těch pět výjezdů by tak pokrylo náklady na zdravotní sestru," konstatovala Žitníková.
"My jsme to řešili na pracovním týmu ministerstva práce a sociálních věcí a na pracovním týmu ministerstva zdravotnictví. Bylo nám řečeno, že obě ministerstva vytvořila odbornou meziresortní komisi, která se tím bude zabývat," dodala Žitníková. Zatím však výsledek není.