Ze soboty na neděli se změní čas, bude <span>o hodinu více</span>

Domácí
27. 3. 2010 12:25
V Česku se bude v neděli měnit čas.
V Česku se bude v neděli měnit čas.

V Česku se bude v neděli měnit čas.Česko se spolu s Evropou připravuje na přechod ze zimního na letní čas. V neděli se ve 2.00 ráno posunou hodinové ručičky o hodinu dopředu. V následujících dnech se sice bude o hodinu později rozednívat, ale o to později padne večer tma.

Hlavním důvodem, proč se vzhledem k ročnímu období mění čas, je energetická úspora. Podle průkopníků tohoto systému jsou lidé navyklí později vstávat, ale déle pracují po západu slunce.

V dnešní době se však energetici přiklánějí k tomu, že změna času na spotřebu energie prakticky nemá vliv. Podle odborníků přirozené světlo v letních měsících trvá dostatečně dlouho a není potřeba den ještě prodlužovat.

K TÉMATU: Ručička apokalyptických hodin byla vrácena o minutu 
                   Mnoho věžních hodin chátrá. Není ani jejich seznam

Dalším častým argumentem, který se staví proti časovému posunu, je jeho dopad na lidský organismus a zdravotní stav. Lékaři se ovšem nedokáží shodnout, zda má změna času na zdraví člověka vliv.

Pijeme o hodinu méně

Majitelé hospod a barů každoročně protestují, že s každým přechodem na letní čas přicházejí o hodinu tržeb a zákazníci odcházejí nespokojení, jelikož pijí o hodinu méně.

Majitelé hospod si stěžují, že zavírají dřív.Změna zimního času způsobuje problémy i v dopravě. Ze soboty na neděli se zpozdí na českém území 18 dálkových vlaků Českých drah. Další tři noční vlaky z Prahy do zahraničí naberou hodinové zpoždění na území sousedních států. Časové manko naberou spoje, které budou v okamžiku přesunu ručiček na trase, nebo se vydávají na cestu mezi druhou a třetí hodinou ranní.

Medveděv nevidí na změně času nic dobrého

Proti časovému posunu se staví některé evropské státy. Ruský prezident Dmitrij Medveděv uvažuje dokonce o zrušení letního času. "Nikdo mi nikdy neřekl, že je na tom něco dobrého," řekl Medveděv na poradě s experty. Za problém označil možné komplikace při kontaktech Ruska se zahraničím v případě, že ostatní země nebudou ruského příkladu následovat.

Čas zachraňuje životy

Časový posun však může mít i pozitivní vliv na události běžného života. Američané například tvrdí, že posunem času lze zvýšit volební účast. Lidé podle nich půjdou k urnám raději za světla než po setmění.

ČTĚTE TAKÉ: Nejsou hodiny jako hodiny 

Změna času také dokázala zabránit katastrofě v září roku 1999, kdy Izrael přešel na letní čas, ale na Západním břehu Jordánu ukazovaly hodinové ručičky stále o hodinu méně. Bomby, které byly sestrojeny palestinskými atentátníky na Západním břehu, vybuchly teroristům místo v izraelských autobusech v rukou. Atentátníci zřejmě na změnu času zapomněli. 

 Historie letního času v Česku:
V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Po válce byl zrušen, jelikož tehdy lidé vstávali i chodili spát mnohem dříve a časové změny nebylo třeba.

Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949.

Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979 vinou energetických problémů, které vyvolala ropná krize. Dělo se tak poslední březnový víkend a přechod zpět na zimní čas se konal vždy poslední víkend v září. 

Od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.
 

Foto: Jan Schejbal, archiv Týdne

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ