<span>Zmizeli v Albánii</span>, s jejich orgány se ale neobchodovalo

Domácí
3. 4. 2010 15:16
Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.
Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.

Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.Tři čeští studenti, kteří se v roce 2001 ztratili v Albánii, se nestali oběťmi nelegálního odebírání lidských orgánů. Prohlásil to šéf kriminální policie Jan Noga. Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević koncem loňského roku uvedl, že mezi oběťmi kosovskoalbánských povstalců, kteří v Kosovu v minulosti unášeli lidi, odebírali jim orgány a prodávali je na černém trhu, byli i tři lidé z Česka.

Podle Nogy se to však nepotvrdilo. "Prověřovaly se veškeré možnosti, srovnávaly se všechny informace a vzorky, které máme, a nepotvrdilo se, že by šlo o ty tři pohřešované," řekl Noga. Vukčević v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady však s jeho slovy nesouhlasily. "Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl tehdy šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani.

K TÉMATU: Kosovo popírá, že by oběťmi odebírání orgánů byli Češi
                    Rada Evropy vyšetřuje unášení Srbů kvůli orgánům

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci loňského října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela a na informace vedoucí k nalezení pohřešovaných byla vypsána odměna.

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala loni v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Bělehradu během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů. Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ