Divadlo Komedie uvede komorní operu o Boženě Němcové

Kultura
7. 2. 2020 08:24
Divadlo Komedie uvede komorní operu o Boženě Němcové.
Divadlo Komedie uvede komorní operu o Boženě Němcové.

Komorní operu o Boženě Němcové uvede v pátek večer na scéně pražského divadla Komedie soubor Ensemble Opera Diversa. Opera nazvaná Jsem kněžna bláznů zachycuje soukromý i tvůrčí život české spisovatelky, od jejíhož narození v úterý uplynulo 200 let a která podle autorek opery v mnohém předběhla svou dobu.

Libreto na základě spisovatelčiny korespondence, dobových dokumentů, básní Františka Halase, Vladislava Vančury, Viktora Dyka a Jaroslava Seiferta sepsala dokumentaristka Olga Sommerová. Jediné představení, které je podle tvůrců premiérou i derniérou zároveň, se uskuteční jako součást festivalu hudebního divadla Opera 2020.

Chronologicky řazené obrazy představují Boženu Němcovou jako společensky aktivní, svobodomyslnou, na konvencích nezávislou a pravdu hájící ženu. Hudba skladatelky Lenky Noty je divadelní a scénická a nenaplňuje představy tradiční operní formy.

V hlavní roli Boženy Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže ztělesní herec Lukáš Rieger. Je to jediná mluvená role v opeře - proto, že Josef Němec svým ryze realistickým a pragmatickým pohledem na svět podle autorek nezapadal do světa své snivé ženy. Nástrojové obsazení je vzhledem k tématu tradiční - flétna, hoboj, klarinet, fagot, klavír a smyčce. Postavy ze života spisovatelky ztělesňuje čtyřčlenný sbor.

Autorky díla míní, že většina lidí zná Němcovou především jako autorku Babičky. O jejím osobním i profesním životě, politických a emancipačních aktivitách se podle nich ví málo. Ukázat spisovatelku jako statečnou, svobodnou, talentovanou a nezávislou tvůrčí bytost bylo hlavním záměrem díla.

"Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu," říká Sommerová, která se osobností Němcové zabývá dlouhodobě.

Autor: ČTK Foto: , www.operadiversa.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ