Divadlo pod Palmovkou slaví, k výročí vznikne dokument

Kultura
8. 4. 2018 20:45
Tereza Dočkalová jako Viola a Vilém Udatný v roli Kapitána 25. dubna v pražském Divadle pod Palmovkou při generálce inscenace Večer tříkrálový.
Tereza Dočkalová jako Viola a Vilém Udatný v roli Kapitána 25. dubna v pražském Divadle pod Palmovkou při generálce inscenace Večer tříkrálový.

Pražské Divadlo pod Palmovkou slaví 70. sezonu, tváří vizuálu libeňské scény k této události je jeden z jeho zakladatelů Jan Skopeček. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne k jubileu dokument mapující období úspěchů, proměny divadelního stylu i slavné herecké i režijní osobnosti, které divadlem prošly. Snímek vzniká pod vedením Ondřeje Šrámka, který se na přípravě podílel s dramaturgem Ladislavem Stýblem, oznámila mluvčí divadla Anežka Berčíková.

"Divadlo je vždy spojené s dobou, ve které působí - odráží ji, zrcadlí, zpracovává, vyjadřuje se k ní. V případě sedmdesáti let Palmovky jde navíc o období, která byla zajímavá i problematická. Díky České televizi máme příležitost zachytit cenné vzpomínky a názory osobností, které byly u toho a spoluvytvářely české divadlo uplynulých dekád," uvedl Stýblo.

Podle režiséra Jana Brichcína je neobvyklé, aby se v České televizi dělal hodinový dokument o nějakém divadle. "Vznikají cykly a vícedílné portréty, ale tady jsme dostali možnost věnovat tomu celou hodinu," dodal. Na obrazovce se vedle Skopečka objeví teatrolog Jan Císař, dramaturgové Martin Velíšek a Petr Mandel, herci Ladislav Mrkvička, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Marie Málková, Marie Drahokoupilová či Kateřina Macháčková.

Prapočátky libeňského divadla jsou v 60. letech 19. století v sále zájezdního hostince U Deutschů. Za války prostor sloužil jako skladiště nevojenského materiálu pro wehrmacht, nedaleko byl spáchán atentát na Heydricha. V jedné ze svých prvních rolí tu vystoupil pozdější král komiků Vlasta Burian, jedno z posledních vystoupení tu měl Eduard Vojan.

V srpnu 1948 bylo v žižkovské Akropoli založeno nové divadlo, jehož ředitel a režisér Jan Strejček tehdy přizval Jana Skopečka, Věru Tichánkovou, Josefa Kemra i populární prvorepublikové hvězdy Theodora Pištěka a Annu Melíškovou. Soubor se ze Žižkova brzy přesunul do pražské Libně, kde působí dodnes.

Nová éra nastala s příchodem Václava Lohniského, který v 60. letech z divadla učinil jednu z nejsledovanějších českých scén. V dalších letech zde režírovali i Otomar Krejča a Jan Grossman. Po sametové revoluci nastalo divácky populární období Petra Kracika. V roce 2013 se do vedení díky konkursu dostal Michal Lang; pod jeho vedením Palmovka vstoupila do nové etapy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ