Horácké divadlo chystá premiéru o náboženském fanatismu

Kultura
6. 5. 2016 10:50
Jakub Škrdla v obležení dětských vojáků.
Jakub Škrdla v obležení dětských vojáků.

Horácké divadlo v Jihlavě uvede 14. května premiéru hry francouzského dramatika Armanda Salacroua Země je kulatá. Drama o náboženském fanatismu v překladu Evženie Janů a v úpravě a dramaturgii Kateřiny Jonášové nastudovala s herci režisérka Kateřina Dušková. Roli dominikánského řeholníka Savonaroly svěřila Zdeňku Stejskalovi.

Hra zachycuje vrcholnou fázi renesance na konci 15. století ve Florencii v období karnevalu, kdy je v nejbohatším a nejkrásnějším evropském městě vše dovoleno. Úpadek víry a morálky využívá prorok Savonarola, který svými ohnivými vizemi získává moc a ve Florencii vyhlásí Kristovu republiku. Zázračné století končí v šedi a strachu, pálením knih a bičováním.

Návrh kostýmu Savonaroly výtvarníka Tomáše Kypty, který drží v rukou inspicient Petr Pazourek.

"První čtená zkouška poslední inscenace současné sezony, pojednávající o fanatismu a souboji tyranie a svobody, se odehrála den po teroristických útocích v Bruselu. Text, který vznikl jako autorova vzpoura vůči nástupu nacismu v roce 1938, tak nechtěně získal na bolavé aktuálnosti," uvedla Jonášová.

Herci Richard Vokůrka a Vladimíra Čapková během zkoušky hry Země je kulatá.

Postavu básníka Silvia ztvární Richard Vokůrka a Luccianu Vladimíra Čapková. Autorem scény je hostující Michal Syrový, kostýmy vytvořil rovněž hostující Tomáš Kypta. O choreografii nejen karnevalových scén se postaral Tomáš Rychetský z Národního divadla. V představení se objeví také děti z jihlavské umělecké školy, které ztvární Savonarolovu armádu.

Premiéra začne na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 14. května v 19.00.

Autor: ČTK Foto: , www.hdj.cz

Další čtení

Luhačovice ožijí folklorem, přivítají festival dětských souborů Písní a tancem

Kultura
17. 9. 2025
Křest knihy Tomáše Malečka (vlevo) Už dlouho šlapu po světě – Životní příběh Jaroslava Uhlíře (vpravo).

V Divadle Járy Cimrmana pokřtili knihu k 80. narozeninám Jaroslava Uhlíře

Kultura
17. 9. 2025
ilustrační foto

Hurá, literatura! Skoro ve stovce měst budou noční čtení. I ve věznici

Kultura
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ