Mozaika na scéně. V DOXu si diváci zrežírují vlastní divadlo

Kultura
9. 6. 2014 06:58
Nové interaktivní divadlo bude mít v DOXu premiéru 13. června.
Nové interaktivní divadlo bude mít v DOXu premiéru 13. června.

Unikátní interaktivní hru Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. si diváci budou moci zahrát příští týden v pražském Centru současného umění DOX. Jedná se o společný projekt Divadla LETÍ, Českého rozhlasu a  DOXu. Akce se odehraje od 13. do 15. června, bude mít pět repríz.

Stejnojmenná trilogie současného katalánského dramatika Esteve Solera se stala inspirací pro právě připravovanou interaktivní událost. Autor v ní břitkým humorem podrobuje tvrdému zkoumání všechny "nezpochybnitelné hodnoty", kterými se zaklíná současná západní společnost. "Trilogie se skládá z více než dvou desítek samostatných krátkých her, které jsou ovšem tematicky propojené. Vybrali jsme z nich sedmnáct, které uvedeme v podobě činohry, loutkového či stínového divadla, pohybové performance, zvukové instalace a filmu," vysvětluje dramaturgyně projektu Marie Špalová.

Jednotlivé scény budou probíhat paralelně na několika místech DOXu zároveň a diváci si budou moci zvolit díky hernímu plánu, který u vstupu získají, na kterou z nich se půjdou podívat. Sami si tak vytvoří mozaiku jednotlivých obrazů, nebudou však mít možnost zhlédnout je všechny a tím si každý poskládá svůj "scénář". Účastníci tak prožijí vlastní unikátní příběh na základě témat, která si sami zvolili.

Na projektu se bude podílet přes dvacet herců, tanečníků a loutkoherců, pět výtvarníků a sedm režisérů (Daniel Špinar, Marián Amsler, Sláva Daubnerová, Natália Deáková, Martina Schlegelová, Ivan Buraj a JQr ).

Připraven je i doprovodný program. "Venkovní intervence se výtvarnou metaforou vyjádří ke společenským problémům v konkrétním kontextu pražských čtvrtí Holešovice a Bubeneč, kde budou i situovány výtvarné zásahy do městské architektury. Na konceptu intervencí pracujeme s několika místními občanskými iniciativami a se studenty Fakulty architektury ČVUT," dodává koordinátorka projektu Diana Vávrová. Více informací je na www.divadlo-leti.cz.

Autor: - red -, ČTK Foto: Robert Zlatohlávek

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ