Těžký osud <span>Adiny Mandlové</span>

Kultura
13. 11. 2007 10:08
Roli Adiny Mandlové dostala Veronika Žilková
Roli Adiny Mandlové dostala Veronika Žilková

Adina MandlováPražské Divadlo na Vinohradech si 24. listopadu připomene 100 let své existence. Při té příležitosti uvede premiéru původní hry Čechoameričanky Mileny Jelínkové o kontroverzní herečce Adině Mandlové. Inscenaci dokončuje umělecký šéf vinohradské scény Martin Stropnický s Veronikou Žilkovou v titulní roli. Už od tohoto čtvrtka bude mít první čtyři představení.

Jelínková téma zpracovala nejprve ve filmovém scénáři pro Vladimíra Michálka, s nímž se před lety podílela na úspěšném snímku Zapomenuté světlo. Na herečku nahlížela jako na někoho, kdo si musel v emigraci znovu vymyslet život, a její vzpomínky konfrontovala se skutečností. Na film se však nenašly peníze, a tak jeho scénář upravila pro divadlo. Ve spolupráci se Stropnickým a dramaturgem Martinem Velíškem připravila několik verzí.

"Myslím, že jsem jim trošku ztížila život, když jsem psala v rychlých scénách a proměnách, což je technicky náročné. Poté, co jsem četla autobiografii Mandlové a prostudovala další dostupné informace, ji vidím po svém. Řekla bych, že je mnoho Adin a mnoho lidí na to nahlíží jinak. V určitém smyslu mně však byl její příběh blízký, protože se jedná o někoho, kdo byl v emigraci ztracen. A tomu já rozumím," řekla Jelínková.

Podle Stropnického by inscenace neměla být publicistikou, konečnou a pravdivou verzí života Mandlové. "Příběh bude i pohledem na nás samé, pády, tragédie a selhání. Tento kontext je pro mě důležitější než hlavní hrdinka. Jde nám o výraznou a nepovrchní zkratku," vysvětlil. Osou inscenace bude prý epizoda, kdy Mandlové začátkem druhé poloviny 60. let nabídlo karlínské divadlo hostování v inscenaci Hello, Dolly!

Jelínková studovala v 50. letech na Filmové a televizní fakultě v Praze (FAMU) a začátkem 60. let se provdala do USA. Začátkem 90. let na FAMU přednášela. Byla autorkou předlohy Michálkova snímku Zapomenuté světlo, za který získala jednoho ze tří Českých lvů Veronika Žilková. Nyní bude Adinou a představí se vedle Jana Šťastného, Jiřího Dvořáka, Pavla Rímského, Martina Zahálky, Daniela Bambase a Barbory Munzarové. Adinu Mandlovou tato autorka nevidí jako ukřivděnou oběť, ale jako někoho, kdo je strůjcem svého osudu. "A ten byl těžký," dodala.

Jubileum Divadla na Vinohradech připomene i dvoudílná reprezentativní publikace. Její první část bude věnována příběhu budovy této scény, druhý díl proměnám jejího souboru. Nabídne kopie materiálů z Národního muzea, vinohradského divadla, dobových časopisů, knih i soukromých sbírek.

Foto: ČTK

 

Autor: ČTK

Další čtení

Havlíčkobrodské muzeum pořádá první ročník Festivalu menšin

Kultura
1. 11. 2025
Tereza Dočkalová

Umělci v Národním divadle převzali Ceny Thálie, Dočkalová už má třetí

Kultura
Aktualizováno: 2. 11. 2025 02:00
Premiéra divadelní prohlídky o životě rodiny Primavesi v originálních prostorách jejich sídla, památkově chráněné Vile Primavesi, 1. listopadu 2025, Olomouc. Podle historických pramenů ji ztvárnil studentský herecký divadlení spolek Kuchmoch. Zleva u stolu sochař Anton Hanak, podnikatel a mecenáš Otto Primavesi a architekt Josef Hoffmann.

Secesní vila Primavesi se při divadelní hře vrátila do doby původních majitelů

Kultura
Aktualizováno: 1. 11. 2025 22:40

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ