V Divadle Na zábradlí se dnes bude konat <span>proces s Havlem</span>

Kultura
17. 6. 2009 08:50
Soudkyni ztvární Natália Drabiščáková.
Soudkyni ztvární Natália Drabiščáková.

Soudkyni ztvární Natália Drabiščáková.Pražské Divadlo Na zábradlí uvede dnes a 22. června ve světové premiéře inscenované čtení textu Podněcování a trest. Je zápisem z hlavního líčení ve věci Václava Havla z února 1989 u Obvodního soudu v Praze 3.

Text hry vznikl zásluhou švagrové Václava Havla, Dagmar Ilkovičové-Havlové. Ta přímo v soudní síni tajně pořídila zvukový záznam a přepsala ho jako drama. V něm hlavní role hrají Václav Havel a soudkyně Helena Hlavatá. Scénář byl pod názvem Podněcování a trest připraven k vydání v samizdatové Edici Expedice. 

Oč tehdy šlo

V lednu 1989 se Havel v rádiu Svobodná Evropa zmínil o připomínce sebeupálení Jana Palacha na protest proti stavu společnosti po sovětské okupaci Československa v srpnu 1968. Po tomto činu byl zatčen a obviněn kromě jiného z podněcování. Svou zmínkou měl totiž podle žaloby podnítit mnoho občanů, aby se přišli podívat na zakázané pietní shromáždění v rámci takzvaného Palachova týdne, kdy se v lednu 1989 konala série občanských nepokojů v centru Prahy. Za tento čin byl následně odsouzen na osm měsíců nepodmíněně. 

"K samizdatovému vydání ale nedošlo. V tomto případě však nikoliv vinou StB, nýbrž vlivem překotných událostí konce roku 1989," uvádí Havlova švagrová Dagmar Havlová-Ilkovičová v ediční poznámce k nynějšímu vydání textu v edici Sešitů Knihovny Václava Havla. Pamatuje se, že povolení zúčastnit se hlavního líčení ve věci Václava Havla dostali jen jeho bratr Ivan a manželka Olga jako nejbližší příbuzní; ona si musela povolení osobně vyžádat přímo u prokurátora.

"Ivan měl pro 'dobrodružství' smysl a nebylo těžké jej přemluvit, aby do jednací síně vešel se dvěma ukrytými magnetofony, v každé kapse jeden. Předem jsme je nastavili na nejpomalejší nahrávání, 120 minut na každou stranu pásky. Sedli jsme si do druhé řady; z obou stran si přisedli estébáci, pečlivě jsme sledovali čas, a bezpečně před koncem pásky jednoho magnetofonu jsme poslepu zapnuli druhý a vypnuli první," uvedla.

Když po skončení procesu Václava Havla odváděli, přistoupila k němu a on jí při lehkém objetí předal papírek s úplným textem své závěrečné řeči. "Šťastně jsme se dostali domů a pro mne začala náročná práce: přepsat záznamy do počítače. Celý přepis mi trval dva dny a jednu noc, s korekturou pomohl Ivan a také Václavův obhájce Josef Lžičař. Jeden výtisk se pak podařilo vyvézt do zahraničí. Doufali jsme, že bude užitečný jako podklad pro konzultace se zahraničními právníky během přípravy na odvolací řízení," dodala Havlova švagrová.

Pavel Liška se zhostí role Václava Havla.Když prý Václava Havla v polovině vyměřeného trestu propustili, se zájmem si záznam přečetl a pro Edici Expedice navrhl i název Podněcování a trest. Na vydání si však musel počkat až na založení Knihovny Václava Havla pod vedením Martina Putny.

Divadelní projekt z textu připravili dramaturgové Ivana Slámová a Zdeněk Janáček v režii Jiřího Ornesta. "Z textu, ve kterém je spousta vedlejších procedurálních úkonů, jsme seškrtali zhruba padesátiminutové představení," říká Slámová.

Na komorní scéně v Eliadově knihovně se v roli soudkyně objeví Natália Drabiščáková, obžalovaného Václava Havla ztvární Pavel Liška. Do dalších rolí byli obsazeni například Petr Čtvrtníček, Václav Petrmichl, Josef Polášek, Igor Chmela a Vladimír Marek.

Další z omezeného počtu repríz inscenovaného čtení hry Podněcování a trest uvede Divadlo Na zábradlí v Eliadově knihovně 25. června a 28. září vždy od 19 hodin.

Foto: Divadlo Na zábradlí

Autor: ČTK

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ