Korespondence V+W a Racek aneb události sezony konečně v Praze. Pod lakonickým názvem České divadlo pořádá agentura Foibos přehlídku regionálních divadel v Praze, v sobotu 5. února startuje už šestnáctý ročník.
Na Nové scéně budou moci 5. února diváci spatřit vynikající inscenaci Jana Mikuláška Korespondence V+W z brněnské Reduty, která patří k nejzásadnějším počinům sezony. Jde o pražskou premiéru této originální dramatizace původních Werichových a Voskovcových dopisů s vynikajícími hereckými výkony Jiřího Vyorálka (Werich), Václava Vašáka (Voskovec) a Gabriely Mikulkové (Zdenička Werichová).
O den později, 6. února, se rovněž na Nové scéně představí Moravské divadlo Olomouc s první inscenací novopečeného šéfa tamní činohry Michaela Taranta Na miskách vah. Úspěšná hra Ronalda Harwooda řeší otázky viny a talentu na příkladu slavného dirigenta Wilhelma Furtwänglera, který se zapletl s nacismem. Ve hře se konfrontuje s americkým plukovníkem Arnoldem. Herce Josefa Vránu a Josefa Bartoně v hlavních rolích doprovodí živý orchestr. Pamětníci budou moci srovnat s inscenací pražského Národního divadla, kdy v režii Ivo Krobota hrál Arnolda Miroslav Donutil (shodou okolností prezident přehlídky České divadlo) a roli Furtwänglera alternovali František Němec s Jiřím Kodetem.
Z dalších bodů programu je třeba vyzdvihnout vynikající inscenaci Daniela Špinara Racek z Městského divadla Kladno. Špinar, držitel ceny Alfreda Radoka za inscenaci roku 2009, dokázal vyložit Čechovovu hru aktuálně a citlivě, přitom s neotřelým výtvarným viděním, humorem a groteskní nadsázkou. K vidění bude Racek 13. března v Divadle pod Palmovkou.
Rovněž do Divadla pod Palmovkou přijede 17. dubna jedno z nejlepších divadel u nás, ostravská Komorní scéna Aréna, s inscenací Janusze Klimszi Brenpartija. Hru z prostředí ostravských hlad v dobách první republiky napsal přímo pro herce Arény její dramaturg Tomáš Vůjtek. V lehce „kusturicovském" duchu vypráví ryze regionální příběh básnivců, pábitelů a ztroskotanců, kteří si na haldě založili vlastní republiku s vlastními pravidly.
Mezi dalšími hosty jarní části přehlídky jsou také obě liberecká divadla; činohra Divadla F. X. Šaldy s komedií Rodina je základ státu (10. dubna) a Naivní divadlo s adaptací knihy Roalda Dahla Jakub a obří broskev (13. února). Ústecké Činoherní studio přiveze 32 hodin mezi psem a vlkem (27. března) a brněnské divadlo u stolu Hrabalovu Příliš hlučnou samotu (20. března). Součástí přehlídky je i udílení Cen Českého divadla v několika kategoriích, které budou vyhlášeny při představení Na miskách vah 6. února.