Boj o Oscary: střet vesmírného thrilleru a dramatu otroka

Kultura
28. 2. 2014 11:45
Předávání Oscarů je každoročně velkolepou záležitostí (ilustrační foto).
Předávání Oscarů je každoročně velkolepou záležitostí (ilustrační foto).

Americká filmová akademie v noci na pondělí opět rozdělí své výroční ceny Oscar za nejlepší počiny filmového průmyslu v uplynulém roce. Všeobecně se očekává, že letos půjde především o střet vesmírného thrilleru Gravitace s deseti nominacemi a otrokářského dramatu 12 let v řetězech, jež má naději na devět sošek. Do klání by mohl promluvit i retrosnímek Špinavý trik odehrávající se v 70. letech, který má deset nominací. Zároveň má ale i výrazný handicap. Jde o komedii, a ty to tradičně v souboji o prestižní titul nejlepšího filmu roku mají těžší.

Gravitace se pak sice podle názorů amerických médií, ale třeba i britského týdeníku The Economist vyznačuje uhrančivou režií Alfonsa Cuaróna a převratným využitím trojrozměrné technologie, ale je to sci-fi. A snímky s touto tematikou to u amerických akademiků mají ještě těžší než komedie. Oscara pro nejlepší film roku nevyhrály nikdy. "Star Wars prohrály s Annie Hallovou, E.T. - Mimozemšťan s Gándhím a v poslední době Avatar se Smrt čeká všude," napsal server americké televizní stanice Fox News. Cuarón ale podle převažujícího mínění získá jako "cenu útěchy" sošku za nejlepší režii.



Největší šance na zisk ceněné sošky pro nejlepší film tak letos zřejmě má film 12 let v řetězech britského režiséra Stevea McQueena, který syrově líčí brutální realitu otroctví na americkém jihu v 19. století. "Jakožto první film, který se tak plně a bez uhýbání zaměřuje na skutečnou podobu otroctví, je snímek 12 let v řetězech natolik historicky důležitý, že nemůže nevyhrát. Kromě výjimečných hereckých výkonů nabízí i výjimečné filmařské umění, románovou připomínku dějin, které filmový svět často ignoroval," napsal The Economist.

Velkým překvapením by naopak byl úspěch dalších snímků nominovaných v kategorii nejlepší film. Naprázdno v ní zřejmě vyjdou film o pirátech v somálských vodách Kapitán Phillips, další drama Klub poslední naděje a road movie Nebraska, které shodně získaly po šesti nominacích. Nejcennější soška se neočekává ani u filmu z prostředí bezskrupulózních finančníků Vlk z Wall Street a futuristické romance Ona, které celkem mají po pěti nominacích. Ještě slabší vyhlídky pak má britský film Philomena, který je posledním z devíti snímků v kategorii pro nejlepší film.

Těsno je letos v souboji o Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Ucházet se o něj budou Christian Bale (Špinavý trik), Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street), Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech) a Matthew McConaughey (Klub poslední naděje). Mírným favoritem je přitom právě posledně jmenovaný, jehož ztvárnění texaského homofoba, který se po onemocnění AIDS spojí s homosexuály, aby se společně dostali k tehdy nedostupným lékům, je jen jednou z mnoha výrazných rolí tohoto herce donedávna známého spíše z romantických komedií z poslední doby.



Mezi ženami se naopak v kategorii pro nejlepší ženský herecký výkon očekává triumf Cate Blanchettové za snímek Jasmíniny slzy od režiséra a scenáristy Woodyho Allena. Dalšími nominovanými jsou Amy Adamsová (Špinavý trik), Sandra Bullocková (Gravitace), Judi Denchová (Philomena) a Meryl Streepová (Blízko od sebe), která získala již 18. oscarovou nominaci.

Na nejlepší zahraniční film jsou nominovány italský snímek Velká nádhera, který již získal Zlatý globus, kambodžský Chybějící obraz o polpotovské krvavé diktatuře, dánské drama Hon a dvě love story, belgický film Přerušený kruh a palestinský Omar. Nominace se nedostala na vítěze loňské Zlaté palmy v Cannes, francouzský Život Adele.

Elen DeGeneresová.Český snímek Donšajni se mezi zahraniční filmy nominované na Oscara nedostal. Jedinou "tuzemskou" stopou letošních cen americké filmové akademie tak bude britský snímek o klavíristce Alici Herzové Sommerové, která pocházela z pražské židovské rodiny a přežila holokaust. Snímek britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) byl nominován na Oscara v kategorii krátký dokumentární film. Somerová, která byla nejstarším žijícím člověkem, jenž přežil holocaust, zemřela letos 23. února.

Vítězové 86. ročníku Oscarů budou oznámeni při slavnostní ceremonii v sále Dolby Theatre, kterou bude podruhé uvádět herečka Ellen DeGeneresová. Předávání se letos koná o týden později než loni, aby se nekrylo s olympijskými hrami v Soči. Ceremoniál budou moci sledovat i diváci v Česku na placeném kanále HBO od pondělních 02.00.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ