Muzeum Karla Zemana nabídne nové triky či restaurovaná díla

Kultura
7. 10. 2017 11:40
Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana v jeho muzeu.
Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana v jeho muzeu.

Přehlídku díla režiséra Karla Zemana, tvůrce slavných trikových snímků, které obdivují generace filmových diváků, pořádá v sobotu muzeum nesoucí jeho jméno. Festival u příležitosti pátého výročí vzniku muzea se koná v někdejším kině 64 U Hradeb v Mostecké ulici na Malé Straně a také přímo v Muzeu Karla Zemana v Saské ulici na Malé Straně, kde se návštěvníkům expozice poprvé představí nová triková scéna z filmu Baron Prášil.

Jednodenní festival uvede nejvýznamnější filmy Karla Zemana včetně digitálně restaurovaného Vynálezu zkázy a Barona Prášila. Návštěvníci také mohou vidět kinoprojekci Zemanových animovaných filmů, známých spíše z televize - například Pohádky tisíce a jedné noci, Král Lávra, Inspirace nebo Příběhy pana Prokouka. Trikový výtvarník Boris Masník na místě zájemcům představí historii filmového triku.

Příchozí se mohou seznámit s výtvarnicí a dcerou Karla Zemana Ludmilou Zemanovou, vyzkoušet si různé techniky animace či proniknout do tajů digitálního restaurování filmů. Připraveny jsou tematické výstavy dobových plakátů k filmům Karla Zemana, kostýmů z jeho filmů nebo zákulisních fotografií z jeho života.

K pátým narozeninám je pro návštěvníky v expozici muzea připravená nová interaktivní triková instalace, která je inspirovaná tvůrčími postupy Karla Zemana. Vychází z jedné z nejpoetičtějších scén z filmu Baron Prášil, kdy okřídlení Pegasové táhnou po obloze pohádkový koráb.

Filmová scéna využívá takzvaných předsunutých dokreslovaček, které se opticky propojí s pozadím pro vytvoření finálního obrazu - iluze návštěvníka na fantaskním koni, letícím nad propastí uprostřed měsíční krajiny. Po celý den bude návštěvníky v nové expozici fotit profesionální fotograf, a zájemci si tak mohou odnést unikátní vzpomínku.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Filmový festival Mezipatra dnes začíná v Praze a od 14. listopadu bude v Brně

Kultura
6. 11. 2025

Kateřinská jeskyně vydala tajemství i záhadu. Destičku s klínovým písmem

Kultura
6. 11. 2025
Muzeum Louvre

Louvre má už roky katastrofální zabezpečení. Muzeum o tom vědělo

Kultura
5. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ