Moderátorem slavnostní premiéry filmu Nickyho rodina byl včera Pavel Zuna, jehož babička byla jedním z dětí zachráněných za války sirem Wintonem. Přemysl Sobotka navrhl po projekci Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Akce se zúčastnila řada významných hostů včetně Václava Havla.
První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka navrhl včera Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru. Po projekci celovečerního dokumentu režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina v Kongresovém centru Praha předal za přítomnosti britské ambasadorky Sian MacLeodové nominační dopis norskému velvyslanci v ČR Jensi Eikaasovi.
Návrh podpořila petice, kterou v Česku podepsalo více než 100 000 dětí. "Je mi velkou ctí předat tento nominační dopis a zároveň i velkou satisfakcí. Už loni jsem totiž podepsal nominační dopis ve prospěch sira Nicholase a obrovskou podporou mi přitom byly podpisy petice," řekl Sobotka. Je rád, že může být podruhé účasten pokusu o ocenění člověka, který si tuto cenu bez jakýchkoli polemik zaslouží.
Velký sál Kongresového centra se už před polednem zaplnil mladými lidmi z celé republiky zapojenými do nadnárodního vzdělávacího programu Loterie života. Inspirovali se právě jeho příkladem a byli prvními diváky Mináčova snímku s hranými rekonstrukcemi nazvaného Nickyho rodina.
"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Nicholas Winton.
Protože režiséra tato "nákaza dobrem" fascinuje, použil jeho příběh už potřetí. Poprvé před 13 lety v hraném filmu Všichni moji blízcí a vzápětí v roce 2001 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal cenu Emmy. Nový snímek, v jehož hraných pasážích se objeví například herci Michal Slaný a Klára Issová, bude do českých kin uveden 3. února a bude se promítat i v USA, Británii, na Slovensku a na zahraničních filmových festivalech.
"Při natáčení snímku jsme snad šestkrát obletěli celou zeměkouli a navštívili dvě desítky zemí. Ve střižně jsme strávili neuvěřitelné čtyři tisíce hodin. Teď máme šanci to zúročit," řekl spoluautor scénáře, střihač a spoluproducent Patrik Pašš.
Winton byl za svůj čin povýšen do šlechtického stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Na pražskou premiéru přijel Winton, jemuž je 102 let, se svými dětmi Nickem a Barbarou, jejich partnery a vnukem Laurencem. Na jeho vstup do sálu po projekci reagovalo zaplněné hlediště nadšenými ovacemi ve stoje. Přímo na jevišti se s ním setkali žáci základní školy v Kunžaku, od nichž vyšel podnět, aby mu byla udělena Nobelova cena míru. Na dotaz, proč jeho příběh mladé lidi inspiruje, Winton odpověděl, že je určitým návodem či pobídkou, co by měli dělat v budoucnu. "Ohlížet se do minulosti nemá příliš smysl," vysvětlil Winton.