Nová premiéra Vorlova postsocialistického Kamenného mostu

Kultura
15. 12. 2015 11:10
Tomáš Hanák ve filmu Kamenný most z roku 1996.
Tomáš Hanák ve filmu Kamenný most z roku 1996.

Režisér a producent Tomáš Vorel se rozhodl oživit svůj film Kamenný most z roku 1996. Po dvaceti letech tak vznikla verze, která je digitalizována a obsahuje nově namluvené vnitřní dialogy Tomáše Hanáka v hlavní roli. Má nový zvuk i obraz včetně triků a je o deset minut kratší. Slavnostní premiéra bude 14. ledna vpodvečer v pražském kině Lucerna, lístky po 125 korunách si už mohou zájemci kupovat.

"Vorel zároveň svým fanouškům dává jako vánoční dárek na internet zdarma svou komedii Skřítek z roku 2005, ve které se po letech vrátil k žánru grotesky," dodala mluvčí filmu Martina Chvojka Reková.

Novou verzi Kamenného mostu vyrobil režisér ve společnosti VorelFilm za podpory Nadace české bijáky, Studia FAMU a společnosti UPP. "Je to můj nejniternější, nejopravdovější a nejmagičtější film," komentoval to Vorel. Hanák prý přijal výzvu na předělání filmu s radostí. "Měli jsme oba podobné osudy s ženami, alkoholem i tvorbou," vysvětlil. Hanák podle něj v Kamenném mostu ukázal, že není pouze "sklepácký" vtipálek a ironik, ale že umí hrát i vážné věci.

Vorel vnímá Kamenný most jako autentickou zprávu z doby post-sametové, kdy každý hledal místo na slunci a bojoval o přežití v nově vznikající kapitalistické společnosti. Kromě Hanáka se na plátně objevila i Milena Dvorská nominovaná za svůj výkon na Českého lva. Na plátně se krátce objevil i Václav Havel v roli sebe sama.

Originální kompozice Vladimíra Franze se zpěvem Lenky Dusilové a Davida Kollera propojila klasickou a populární hudbu. Kamera Marka Jíchy zachytila magická zákoutí Malé Strany, která mezitím podlehla křiklavým fasádám, reklamám a logům. "Premiéra se odehrála v roce 1996 v Kině 64 U Hradeb, které bylo zanedlouho z komerčních důvodů přeměněno. Ani distribuce Kamenného mostu se příliš nezdařila. Na svou dobu šlo o těžký a depresivní film, málokdo chápal, o čem vlastně je," podotkl Vorel. To vše ho dovedlo k rozhodnutí nechat vzniknout nové verzi Kamenného mostu.'

Asociace Českých filmových klubů uvede režisérskou verzi Kamenného mostu v roce 2016 do klubových a jednosálových kin. Podle Vorla může promluvit i k těm, kteří devadesátá léta v Praze nezažili.

Žánr grotesky, v jejímž duchu natočil svůj film Skřítek, mohli v jeho pojetí diváci vidět už ve filmu Pražská pětka, konkrétně v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989. Ve Skřítkovi si zahráli Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Jiří Macháček, Tomáš Hanák či Milan Šteindler.

"Je to ztřeštěná groteska, která se hodí do těch našich ztřeštěných Vánoc a silvestrovského veselí," dodal Vorel. V budoucnu by se podle něj mohly objevit na filmovém trhu digitalizované verze filmů Kouř a Pražská pětka.

Autor: ČTK Foto: Česká televize

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ